Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΣ Καστοριάς 69-74

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 69-74 από την Καστοριά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν απόψε στο Κλειστό του Πιερικού Αρχέλαου, είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν έναν πολύ καλό αγώνα (τον καλύτερο από όσους έχει δώσει η ομάδα φέτος), με την ομάδα της Κατερίνης να επιβεβαιώνει την ανοδική της πορεία, να κοιτάει στα μάτια την με διαφορά καλύτερη ομάδα και πρωτοπόρο του ομίλου να επιστρέφει από το -10, να περνάει μπροστά με οκτώ πόντους και τελικά να γνωρίζει την ήττα με σουτ του πολύπειρου Κυριακόπουλου 40" πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Καλά στην άμυνα, αλλά νευρικά στην επίθεση ξεκίνησε ο Πιερικός Αρχέλαος, με αποτέλεσμα η Καστοριά να προηγηθεί με 1-6, 6' 44" πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια όμως, βελτιώθηκε επιθετικά, χωρίς να χαλάσει τις αμυντικές της επιδόσεις και μείωσε με υπομονή τη διαφορά και κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στην εκπνοή της περιόδου (14-13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερου οιωνούς, καθώς η ομάδα της Καστοριάς ανέκτησε το προβάδισμα και το έφτασε στους δέκα πόντους (18-28) 4' 42" πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο ο Πιερικός Αρχέλαος άρχισε να μειώνει ξανά τη διαφορά, ισοφάρισε σε 32-32, 1' 07" πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου, με τη λήξη της οποίας βρέθηκε μπροστά με 35-33.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε από το σύνολο του Στέλιου Χατζηιωάννου και ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με οκτώ πόντους (47-39), 5' 54" πριν την συμπλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. 2' 25" πριν το τέλος της περιόδου η Καστοριά μείωσε στον πόντο (52-51), αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 61-57.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βάδισε σε τεντωμένο σκοινί, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν με 64-69 3' 40" πριν το τέλος, αλλά ο Πιερικός Αρχέλαος σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους φέρνοντας το παιχνίδι ξανά σε ισορροπία (69-69) με τον Γκοντόπουλο να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές που κέρδισε, 54" πριν τη λήξη. Με 40" να απομένουν, ο Κυριακόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο, γράφοντας το 69-72 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου δεν κατάφεραν να απαντήσουν.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος - Σιταρίδης

Δεκάλεπτα: 14-13, 35-33, 61-57, 69-74.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 10 (3), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 9 (1), Καραγκιολίδης 15 (1), Χανέλλι 3 (1), Τοπούζης 7, Κωνσταντινίδης 9, Τσιρογιάννης 9 (3), Παπαμιχαήλ 7, Ζιώγας.

ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 17 (2), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 5, Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 12 (1), Μπέγας, Τερσενίδης 3, Τασιούδης 4, Τεπενίδης 4 (1), Αντωνιάδης 6, Μπένας 8, Τσότσος 13.