Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

ΣΑ Στρατωνίου - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 70-65

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 70-65 από το Στρατώνι, στην Αρναία, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας.
Ο Πιερικός Αρχέλαος συνέχισε τις πολύ καλές του εμφανίσεις, ωστόσο δεν κατάφερε στις λεπτομέρειες να κατακτήσει μία ακόμη νίκη, σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Πλέον η ομάδα της Κατερίνης εστιάζει την προσοχή της στο παιχνίδι της ερχόμενης Κυριακής όπου υποδέχεται την Ασπίδα Ξάνθης.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το Στρατώνι να είναι η ομάδα που κατάφερε να ξεφύγει τέσσερις πόντους (15-11) 1' 53" πριν την ολοκλήρωσή του, η οποία βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 18-15.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 32-26 4' 03" πριν το τέλος του και τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει στην συνέχεια και να καταφέρνει να προσπεράσει με 35-36 51" πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το Στρατώνι μπήκε δυνατά μετά την ανάπαυλα και πήρε προβάδισμα επτά πόντων 7' 41" πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου αντέδρασε άμεσα και κατάφερε να μειώσει, σε λιγότερο από ένα τρίλεπτο στο καλάθι (43-41). Το Στρατώνι πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε στο +7 (50-43) 2' 37" πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Κατερίνης να ισοφαρίζει στην εκπνοή του σε 50-50.

Το σερί του Πιερικού Αρχέλαου έφτασε στο 0-11 στα πρώτα δύο λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και το σκορ διαμορφώθηκε στο 50-54. Σε εκείνο το σημείο ο Θανάσης Τοπούζης τραυματίστηκε και η ροή του αγώνα άλλαξε. Το Στρατώνι προηγήθηκε 64-56 4' 49" πριν τη λήξη, ο Πιερικός Αρχέλαος επιδίωξε την ανατροπή, μείωσε σε 68-65 9,9" πριν την εκπνοή του αγώνα, αλλά δεν απέμενε πλέον αρκετός χρόνος για να την ολοκληρώσει.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Ξέρας.

Δεκάλεπτα: 18-15, 35-36, 50-50, 70-65.

ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 15 (1), Γρηγοριάδης, Ζυγούρας, Κουντουρατζόγλου 2, Δελίδης 4, Σουτζόπουλος 9 (1), Σαμαράς 9 (1), Φλίατης Ι. 13 (2), Θωμαϊδης 2, Φλιάτης Γ. 5, Συμεών, Δασκαλόπουλος 15.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Γκοντόπουλος 18 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 6 (1), Καραγκιολίδης 13 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 4, Κωνσταντινίδης 7, Τσιρογιάννης 3 (1), Παπαμιχαήλ 14, Ζιώγας.