Παρασκευή 28 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: ΑΣΠ Προμηθέας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 76-61

Ο Προμηθέας επικράτησε με 76-61 του στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων. Ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει μία διαφορά έξι πόντων στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 11-3, 6’ 41” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ 3” 28” πριν την ολοκλήρωσή του η ομάδα της Πάτρας έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (20-10). Στην συνέχεια ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε το παιχνίδι και η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 30-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος βελτίωσε θεαματικά την αμυντική του λειτουργία, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 35-31, 1’ 11” πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 40-32.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε με 51-34, αλλά στην συνέχεια, με ένα επιμέρους 2-11, η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 43-45, 2’ 47” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα με το σκορ στο 58-51 υπέρ του Προμηθέα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται ένα δίλεπτο νεκρό διάστημα του Πιερικού Αρχέλαου και χάρη σε ένα επιμέρους 7-1 ξέφυγε με δεκαπέντε πόντους (72-57), 4’ 27” πριν το τέλος του αγώνα. Στον υπόλοιπο χρόνο που απέμενε, δεν άλλαξε κάτι και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με το τελικό 76-61.

Διαιτητές: Παντελίδης – Σπυρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 30-18, 40-32, 58-51, 76-61.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος 1, Τσιακμάς 7 (1), Κουμουνδούρος 2, Κυριλής 18 (2), Μαντζούκας, Δατσιάδης 2, Σανδραμάνης 23 (4), Μπαρδάκας, Βυρλάς 17, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 6, Γραμματικός.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 2, Ταβαντζής, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 12 (2), Παρμακτσίδης 9, Τζιοβάρας 2, Χατζηλάμπρου 7 (1), Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 22, Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης 2.