Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2019

ΓΑΣΠ Πάνθηρες – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 71-63

Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 71-63 του Πιερικού Αρχέλαου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, πάθος, δύναμη, ένταση, τους παίκτες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα για σαράντα λεπτά και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, οι Πάνθηρες πήραν σημαντική νίκη, όντας μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι Πάνθηρες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 8-2 πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα. Ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε προσπερνώντας με 10-14 στο 5’ 50” και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν χέρι χέρι στη λήξη του δεκαλέπτου, όπου το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Πόντο πόντο πήγαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά έξι φορές και τρεις φορές οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, μέχρι τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, σημείο όπου οι Πάνθηρες πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (31-27). Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 35-34 στο 18’ 38” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους Πάνθηρες να προηγούνται με 39-36.

Με ένα σερί δέκα πόντων στο διάστημα ανάμεσα σε 22’ 21”και 25’ 16” οι Πάνθηρες πήραν διαφορά έντεκα πόντων, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μένει χωρίς πόντο για 5’ 54”, αλλά να τρέχει το δικό του σερί πέντε πόντων στην συνέχεια και να μειώνει σε 54-48 στο 28’ 08”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με 58-48 στα πρώτα πενήντα οκτώ δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος απάντηση, καθώς μείωσε σε 58-55 στο 32’ 59”, αλλά οι Πάνθηρες έφτασαν ξανά τη διαφορά στους οκτώ πόντους (65-57) στο 37’ 05” κι εν συνεχεία στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 71-63.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 16-15, 39-36, 54-48, 71-63.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Πολυχρόνης, Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας 5, Αδαμόπουλος, Γκαβοτάσιος 27 (4), Ψαρρού 8 (1), Καζαντζανίδης, Λόγυρος 16 (3), Κεσεσίδης 2, Σταυριανίδης 11 (1), Κουτσικάς 2.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Μηλιάτης): Μπόζογλου 5 (1), Χατζηαγοράκης, Τζιοβάρας 3 (1), Σκρέτας 3, Λαγαμτζής 3, Μαρινόπουλος, Τσαϊτουρίδης 7 (1), Κουπάντσης 3 (1), Ζησόπουλος 16, Φανούλης 4, Καλλιφατίδης 19 (2), Ζαρκανέλας.