Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

Ιστορική εκτός έδρας νίκη για τις Γυναίκες του Πιερικού Αρχέλαου

Την πρώτη της νίκη στην Α2 Εθνική Κατηγορία πέτυχε η ομάδας Γυναικών του Πιερικού Αρχέλαου, καθώς νίκησες τον ΠΑΣ Γιάννινα με 62-63 στην Ηπειρωτική πόλη.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, που επιφύλασσε ανατρόπές μέχρι τέλους, ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, όπου και προγήθηκε με 13-15.
Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΣ ανέκαμψε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια με μία διαφορά 7 πόντων (30-23).

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από το επιθετικό κρεσέντο των κοριτσιών της Κατερινιώτικης ομάδας, καθώς σημείωσαν 28 πόντους και το ολοκλήρωσαν προηγούμενες με 12 πόντους (39-51).

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτριες του ΠΑΣ πίεσαν, δυνάμωσαν την άμυνά του και ανάγκασαν τις παίκτριες της ομάδας της Κατερίνης να υποπέσουν σε αρκετά λάθη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όχι μόνο να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά να περάσουν και μπροστά στο σκορ με 2 πόντους. Όμως ένα καλάθι της Κωτούλα στα τελευταία δευτερόλεπτα έφερε το παιχνίδι στα ίσα και με την εύστοχη βολή (καθώς κέρδισε και φάουλ στην προσπάθεια της) έδωσε τη νίκη στον Πιερικό Αρχέλαο.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-23, 39-51, 62-63.

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Ιορδανίδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 12 (1), Βαλέκα 2, Γιωτίτσα Ε. 9 (1), Μεντεσίδου 12 (1), Κατσίδου 5 (1), Ξανιοπούλου 14 91), Στεργιούλα, Σταματέλου 2, Γιωτίτσα Δ. 6, Κάννη, Μπουκουβάλα

Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Πεζη 5, Πουρσανίδου, Ζουγκουρίδου 13 (1), Μπουμπουλέντρα, Φλώρου 19, Γκοτζαμάνη 3 (1), Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου 2, Λεκάι, Μαλεζά, Κωτούλα 21, Δημητριάδου.

Μετά ο τέλος του αγώνα η Τασούλα Τσιρογιάννη δήλωσε: "Πήραμε μία σπουδαία νίκη. Μπράβο στα κορίτσια για τη μαχητικότητα που έδειξαν. Έδειξαν μεγάλη θέληση για τη νίκη και την πήραν, σε ένα πρωτάθλημα που όλοι περιμένουν ότι θα φεύγουμε ηττημένοι από κάθε αγώνα. Το πρόσωπο που έδειξε η ομάδα σήμερα ήταν καταπληκτικό".

Την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου αντιμετωπίζει τον εκ των πρωτοπόρων και αήττητο Ηρακκλή, στο Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού (30/10).