Σάββατο 8 Απριλίου 2017

ΣΑ Αστέρας Καβάλας - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 60-78

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε του Αστέρα Καβάλας με 78-60, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Νευρικό και άστοχο ήταν ξεκίνημα για τον Πιερικό Αρχέλαο, με αποτέλεσμα ο Αστέρας Καβάλας να προηγηθεί με 7-0, 6’ 39” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια, η ομάδα της Κατερίνης ανέβασε την απόδοσή της, μείωσε τη διαφορά και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (8-9) 4’ 23” πριν το τέλος της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 14-15.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατήρησε το προβάδισμα του και σταδιακά το διεύρυνε, με αποτέλεσμα να φτάσει μέχρι και στους δώδεκα πόντους (21-33) 1’ 52” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η οποία βρήκε την ομάδα της Κατερίνης μπροστά στο σκορ με 25-36.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πιερικός Αρχέλαος ξέφυγε κι άλλο στο σκορ και προηγήθηκε με 33-51, 3’ 45” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Καβάλας να μειώνει σε 43-56, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κατερίνης διαχειρίστηκε τη διαφορά και έφτασε στην τελική νίκη με 60-78.

Διαιτητές: Τσούλης – Βασιλόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-15, 25-36, 43-56, 60-78.

ΣΑ Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Μαραβέγιας 10, Τεμεκονίδης, Μπόζης Χ. 8, Μαρκόπουλος 16 (1), Μπόζης Ε., Ακιόζογλου, Ιωαννίδης, Θανάση, Αργυρίου 10, Μύζιου 14 (2), Μανδαλης 2, Τσάμης.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Σουκάρας, Ταβαντζής 7, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 4 (1), Παρμακτσίδης 3, Τζιοβάρας 4 (1), Χατζηλάμπρου 2, Τσιλιγγαρίδης 11 (1), Τσιρογιάννης 30 (3), Βαβατσιούλας 17 (5), Ζιώγας, Φανούλης.