Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 49-59

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 49-59 από τον Άρη Θεσσαλονίκης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Το άγχος που προκάλεσε στις νεαρές αθλήτριες η πρεμιέρα του νέου ταξιδιού, αλλά και το όνομα του αντιπάλου, κόστισε στις παίκτριες της Τασούλας Τσιρογιάννη, οι οποίες από νωρίς βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ, στη συνέχεια όμως κοίταξαν σαν ίσες προς ίσες τις αντιπάλους τους, οι οποίες κατέκτησαν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο, ο Άρης άρχισε να αποσπάται στο σκορ και δημιούργησε μία διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (3-17), 2‘ 06” πριν το τέλος της περιόδου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει τέσσερις αναπάντητους πόντους στο τελευταίο λεπτό και το σκορ να διαμορφώνεται σε 7-17.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε του πρώτου, μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος, μειώνοντας σε 12-18 λίγο πριν την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα, ενώ ο Άρης απάντησε άμεσα διευρύνοντας στο επόμενο δίλεπτο και πάλι τη διαφορά (12-21). Μετά από ένα ισορροπημένο τρίποντο, ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-13 και ξέφυγε με 17-36, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τον Πιερικό Αρχέλαο να καταφέρνει να μειώσει σε 33-43, 10” πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά ο Άρης με πέντε αναπάντητους πόντους στα τελευταία 21” διαμόρφωσε το σκορ σε 33-48.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στην τέταρτη περίοδο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να καταφέρνει στα τρία τελευταία λεπτά να μειώσει τη διαφορά και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 49-59.

Διαιτητές: Αβραμίδου – Μπάρδας.

Δεκάλεπτα: 7-17, 17-36, 33-48, 49-59.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 15 (1), Γκρίτζαλη 6, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 6 (1), Φλώρου 15, Γκοτζαμάνη, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου, Λεκάι, Μπουμπουλέντρα, Μουστακίδου 5, Δημητριάδου.

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Κουλακιώτης): Σικαλίδου, Καραβέλη 7 (1), Γράψα 13 (1), Κωφοκώτσιου, Κωστανάκη 11 (3), Αντωνιάδου 15, Γκρίτζαλη 2, Βεντούρα 5, Πλατσά 6, Λαγκαδιώτου, Ουζούνη, Βαντσιούρη.