Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 70-57

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 70-57 από τον Ναύαρχο Βότση, στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας Α’, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος αφού ξεπέρασε το νευρικό και το αρχικό 8-0 του γηπεδούχου, κατάφερε, με αφαλτήριο την αμυντική του λειτουργία όπου είχε έξι κλεψίματα στην πρώτη περίοδο να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να περιορίσει τα λάθη του, διατήρησε την απόδοσή του στην άμυνα, κέρδισε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και διεύρυνε το προβάδισμα του πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 28-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν άστοχος και με κακές επιθετικές επιλογές. Στον αντίποδα, ο Ναύαρχος Βότσης πέτυχε είκοσι έναν πόντους και προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 49-42.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τον Ναύαρχο Βότση να φτάνει στην τελική επικράτηση με 70-57.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 15-16, 28-36, 49-42, 70-57.

ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης (Μαυρίδης): Χρυσοστομίδου 9 (3), Καζαντζή Σπ. 14, Αραμπατζή 9, Κουκουτσάκη, Καζαντζή Στ. 17 (2), Γλάρου, Παπανικολάου 2, Τσελεμπή 18, Τερεζή 1.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 6, Γκρίτζαλη 4, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 10 (2), Φλώρου 21, Γκοτζαμάνη 8 (1), Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα Λεκάι, Μουστακίδου 4, Δημητριάδου.