Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017

ΓΣ Ηρακλής – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 66-47

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με από τον Ηρακλή, στο Ιβανώφειο Κλειστό Γυμναστήριο, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών. Σε έναν αγώνα όπου και οι δύο ομάδες είχαν καλά διαστήματα απόδοσης και τον Πιερικό Αρχέλαο να παραμένει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού για περισσότερα από τριάντα λεπτά...

ο Ηρακλής διέθετε μεγαλύτερη ποιότητα στο παιχνίδι του και στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε μία διαφορά που του επέτρεψε να φτάσει στην τελική επικράτηση. Οι παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου, παρά το νεαρό της ηλικίας τους, απέδειξαν και σήμερα ότι μπορούν να κοντράρουν οποιοδήποτε αντίπαλο και παιχνίδι με το παιχνίδι παρουσιάζονται και πιο βελτιωμένες στο παρκέ.

Δυναμκά ξεκίνησαν τον αγώνα τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη, αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στα μισά της πρώτης περιόδου με 2-6. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως για την ομάδα της Κατερίνης, καθώς υπέπεσε σε αρκετά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να προσπεράσει 2’ 47” πριν το τέλος της περιόδου με 12-11 και να προηγηθεί με 15-11 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής ήταν ανώτερος, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μη μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε με 27-19 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου μπήκαν αποφασιστικά στο παρκέ και σημειώνοντας έντεκα αναπάντητους πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ. Στην συνέχεια ο αγώνας πήγε πόντο πόντο και το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ηρακλή να προηγείται με 41-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ από την ομάδα της Κατερίνης, την περιόρισε επιθετικά, σε αντίθεση με την ομάδα της Κατερίνης που αμυντικά κατέρρευσε, κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του και να φτάσει στην τελική επικράτηση με

Διαιτητές: Ιορδανίδης – Κουφούδης.

Δεκάλεπτα: 15-11, 27-19, 41-40, 66-47.

ΓΣ Ηρακλής (Κακιούσης): Τσουμπερλή 8, Παπαβασιλείου 5, Γιαννοπούλου, Καλογρίδου, Γιαννούδη, Μυγδαλιά 6, Σιδηροπούλου, Δημητριάδου 1, Τζιότζιου 6, Λογδανίδου 23, Τζέλου, Θωμά 17 (5).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Γκρίτζαλη, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 17 (2), Φλώρου 15, Γκοτζαμάνη 7, Λάππα 1, Μπαγκλαρίδου, Παντζιάλα, Καρατάσιου, Μουστακίδου 7, Δημητριάδου.