Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

Ίκαροι Γιαννιτσών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 73-68

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 73-68 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, με τους παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου να δυσκολεύονται να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 20-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια, με το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 41-28 υπέρ των Ίκαρων Γιαννιτσών.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους παίκτες του Θανάση Τοπούζη να είναι καλύτεροι των αντιπάλων τους και να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά σε 57-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η αντεπίθεση του Πιερικού Αρχέλαου συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να ισοφαρίσει στα μισά του, ωστόσο η απειρία και το νεαρό της ηλικίας των παικτών του έγειραν την πλάστιγγα προς τη μεριά των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν στην τελική επικράτηση με το σκορ να διαμορφώνεται σε 73-68.

Διαιτητές: Παπαγερίδης- Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 20-13, 41-28, 57-50, 73-68.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Ελευθεριάδης 20, Πολυχρονίδης 8, Μάλλιαρης 3, Στόγιος, Μπογδάνης 25 (2), Ουστάλλι, Υφαντίδης 10, Βασιλειάδης 4 (1), Βουζίνας 3 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Τσαϊτουρίδης 3 (1), Ταβαντζής 4, Τζιοβάρας 6, Σκρέτας 13 (1), Λαγαμτζής 3, Φανούλης 5, Ζησόπουλος 28 (6), Σφήκας 2, Καλλιφατίδης 4, Ζαρκανέλας, Χαζτηαγοράκης, Κουπάντσης.