Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019

ΚΣ Αετοί Βέροιας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 63-59

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 63-59 από τους Αετούς Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των Αετών Βέροιας, οι οποίοι κυριάρχησαν στο παρκέ και προηγήθηκαν με 26-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 45-23.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 61-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή, καθώς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δέχθηκε μόλις δύο πόντους από βολές και στην επίθεση σημείωσε είκοσι έναν, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 63-59.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 26-13, 45-23, 61-38, 63-59.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 2, Χρήστου, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 13 (3), Γκεκόπουλος 9, Πάππου 6, Χρυσάφης 7 (1), Γαβριηλίδης, Βλαχάκης 5, Χατζηχαρίσης 3 (1), Ιατρού 1, Ιωσηφίδης 17 (3).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Σκρέτας 5 (1), Μυλοβιανός, Τζιοβάρας 4, Λαγαμτζής 2, Τσαϊτουρίδης, Ζησόπουλος 18 (5), Φανούλης 3, Καλλιφατίδης 21 (4), Κουπάντσης 6 (2).