Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019

ΑΟΚ Αιγινιακός – ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 75-74

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 75-74 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρά το γεγονός ότι ο Ζαφειράκης Νάουσας παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αμυντική λειτουργία του φιλοξενούμενου βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα η περίοδος να είναι απόλυτα ισορροπημένη και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 35-31 υπέρ του γηπεδούχου.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάουσας έβαλε δύσκολα στον Αιγινιακό, με τη διαφορά με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ (53-50).

Και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ομάδα της βόρειας Πιερίας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς κατάφερε να διατηρήσει το ισχνό της προβάδισμα μέχρι τέλους, όντας πιο συγκεντρωμένη στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης, αλλά και πιο τυχερή μιας και δεν της κόστισαν οι χαμένες βολές στο φινάλε και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-74.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 20-16, 35-31, 53-50, 75-74.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 23 (5), Αργυρόπουλος 19 (3), Κουτούπας, Κοιλιάς, Τσότσλλι, Βουλτσίδης 16 (2), Μελίδης 13, Βουτσακόπουλος 4 (1), Γιουμούκης, Κομπατσιάρης, Καλαβρινός.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 6, Καπνάς 20 (4), Μουρατίδης 9 (1), Ζαχαριάδης, Βαδόλας, Τούφας 11 (3), Σκουλαριώτης 3, Σιδηρόπουλος 2, Παυλίδης, Δίντσης 9 (1), Νικολαΐδης, Πράπας 14.