Κυριακή 3 Μαρτίου 2019

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΜΓΣ Πανσερραϊκός 61-52

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 61-52 του Πανσερραϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε την καλύτερη, την πιο παθιασμένη και την πιο ώριμη εμφάνισή του και έχοντας υψηλή απόδοση στην άμυνα και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους, ωστόσο -κυρίως λόγω της μεγάλης φθοράς από φάουλ- δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου στις Σέρρες.

Χάρη στην πολύ καλή του άμυνα ο Πιερικός Αρχέλας προηγήθηκε με 5-0 στο 3’ 30”, αλλά οι κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στον Πανσερραϊκό να πάρει το προβάδισμα με 5-7 στο 6’ 01”, με τις παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου να αντιδρούν απαντώντας με νέο σερί, επτά πόντων αυτήν τη φορά για το 12-7 στο 7’ 49” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-12 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Η άμυνα ήταν αυτή που διαμόρφωσε τις ισορροπίες στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος δεχόμενος μόλις δύο πόντους στο διάστημα ανάμεσα στο 11’ 53” και στο 19’ 35” ξέφυγε στο σκορ και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35-20.

Συνεχίζοντας με το ίδιο πάθος και την ίδια προσήλωση στην άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς και προηγήθηκε με 48-25 στο 25’ 53”, με τον Πανσερραϊκό να ισορροπεί στην συνέχεια και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά την απώλεια της Τελίδου από του τρίτο και το γεγονός ότι η ομάδα της Κατερίνης είχε τέσσερις ακόμη παίκτριες με τέσσερα φάουλ, παρέμεινε το ίδιο μαχητική, με τον Πανσερραϊκό ωστόσο να μειώνει σε 56-42 στο 34’ 56” και το παιχνίδι να κυλά στην κόψη του ξυραφιού, όχι για το ποια ομάδα θα αναδειχθεί νικήτρια, αλλά για το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Ο φιλοξενούμενος κατάφερε με ένα σερί έξι πόντων να μειώσει σε 60-50 49,5” πριν τη λήξη, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 61-52.

Διαιτητής: Αναστασιάδης – Παπαδοπούλου.

Δεκάλεπτα: 15-12, 35-20, 52-35, 61-52.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 18 (2), Χρυσοστομίδου 9, Ζουγκουρίδου 6 (2), Κιολέογλου, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 12, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 6 (2), Ντριστέλλα 4, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη 4.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός: Χωλοπούλου 11 (1), Βάννα, Χύσα, Τσάντα 2, Μπακιρτζίδου 5, Πελτέκη 7 (1), Κουτούση 21, Πιτσιάβα 6, Γκανάτσιου, Μίχου, Θανοπούλου, Δαμιανάκου.