Τρίτη 26 Μαρτίου 2019

ΑΟΚ Αιγινιακός – ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 67-57

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 67-57 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αιγινιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη πήραν τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια τους, διεύρυναν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 37-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος διατήρησε το προβάδισμά του και το τέλος της περιόδου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με δώδεκα πόντους (56-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, με τη ομάδα της βόρειας Πιερίας να διαχειρίζεται την υπέρ του διαφορά και να φτάνεις στην τελική επικράτηση με 67-57.

Ο Αιγινιακός έτσι, ανέβηκε πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα κάνοντας άλλο ένα βήμα για την είσοδό του στα play off, με τον Βατανιακό να χρειάζεται μία νίκη για να αποφύγει τη 10η θέση και να μεγιστοποιήσει τις πιθανότητες παραμονής του στην κατηγορία σε κάθε πιθανό σενάριο του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Λαδάς.

Δεκάλεπτα: 18-16, 37-28, 56-44, 67-57.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 6, Κατσιάνος 6 (2), Αργυρόπουλος 15 (1), Κοιλιάς, Βουλτσίδης 25 (4), Μελίδης 11, Βουτσακόπουλος 4, Γιουμούκης, Καλαβρινός.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 1, Σιαπάκας 7 (1), Λάλλας 5 (1), Γιαμούζης, Πόσιος 3 (1), Μεσκούρης, Μπαλαρμάς 6, Τζήμας, Ακερμανίδης 11, Γαλανός 6, Μπίσμπας 9 (1), Αμανατίδης 9.