Κυριακή 7 Απριλίου 2019

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣΠ Πάνθηρες 83-75

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 83-75 των Πανθήρων, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η νίκη αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη για τον Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος έφτασε συνολικά τις δέκα και τερμάτισε στη δέκατη θέση της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, γεγονός το οποίο του εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία εκτός απροόπτου, το οποίο είναι το ενδεχόμενο να υποβιβαστούν δύο ομάδες της Ένωσης από την Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε από το τριακοστό πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρηση το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, ενώ στο 1’ 50” ξέφυγε με εννέα πόντους (12-3). Οι Πάνθηρες μείωσαν σε 15-11 στο 5’ 31” με τον γηπεδούχο να αντιδρά άμεσα και να φτάνει την υπέρ του διαφορά στους δώδεκα πόντους (25-13) στο 8’ 11” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 31-20.

Η διαφορά έφτασε στους δεκατέσσερις πόντους (38-24) στο 13’ 06”, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν εκ νέου σε 41-33 στο 18’ 18” και το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 48-36 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Η υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 24’ 51”, όταν και προηγήθηκε με 60-42, ωστόσο ένα επιμέρους 2-9 στα τελευταία 2’ 22” του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 69-60.

Αμφίρροπο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα, με τους Πάνθηρες να μειώνουν σε 79-75 35” πριν τη λήξη και τους παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 83-75.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 31-20, 48-36, 69-60, 83-75.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Καλλιφατίδης 7 (1), Χατζηαγοράκης 10 (2), Ζησόπουλος 27 (3), Σκρέτας 6, Μαλαματίδης, Τζιοβάρας 17 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Φανούλης 2, Βαβατσιούλας, Ζαρκανέλας 8, Κουπάντσης 3, Γκατζάς.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Καζαντζανίδης, Πολυχρόνης 5 (1), Κωνσταντόπουλος 1, Μπούσμπουρας 10 (1), Αδαμόπουλος 4, Ψαρρού 13 (1), Λόγυρος 39 (2), Κεσεσίδης 1, Χρυσάφης, Σταυριανίδης, Κουτσικάς 2.