Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Ήττα στην πρεμιέρα για τον Αρχέλαο Κατερίνης στο χάντμπολ

Δεν απέδωσε τα αναμενόμενα η ομάδα χάντμπολ του Αρχέλαου Κατερίνης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Α2 ανδρών και ηττήθηκε δίκαια στην Αξιούπολη από τον τοπικό Αλέξανδρο με σκορ 31-17.

Το πολύ κακό ξεκίνημα των παικτών του Αρχέλαου (16-6 ημίχρονο) έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα της Αξιούπολης να πάρει από νωρίς το πάνω χέρι και την ψυχολογία του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει απλά διαχείριση του παιχνιδιού και να κερδίσει δίκαια τον αγώνα.

Οι παίκτες του Αρχέλαου μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, δεν είχαν λύσεις στην δυνατή άμυνα των γηπεδούχων σε ένα κατάμεστο από κόσμο παθιασμένο γήπεδο, ενώ και στην επίθεση δεν βγήκαν και τα συστήματα τους.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, ο Αρχέλαος πρέπει να το αφήσει γρήγορα πίσω του αφού το επόμενο Σάββατο 28 Οκτωβρίου υποδέχεται την δυνατή ομάδα της Κέρκυρας στην Κατερίνη.

Η ομάδα του ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ευχαριστεί για την φιλοξενία την ομάδα του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ και της εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Η εικόνα του αγώνα:

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης, Τορνικίδης

Κίτρινες κάρτες: Αξιούπολη 2, Αρχέλαος 0
Κόκκινες κάρτες: Αξιούπολη 0, Αρχέλαος 0
Δίλεπτες αποβολές: Αξιούπολη 2, Αρχέλαος 4
Πέναλτι: Αξιούπολη 3/3 Αρχέλαος 1/1

Πεντάλεπτα: 1-1, 4-1, 9-3, 11-4, 13-5, 16-6 (ημίχρονο), 19-7, 22-8, 25-11, 25-12, 28-14, 31-17 τελικό σκορ.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Σμυρνάκου): Παπαρίδης 1, Αναστασιάδης, Μιτναρίδης, Πούλκος, Καρακασίδης, Δουλουμπάκας, Κέφαλος 8, Ψωμαθιανός 4, Κουδουλής, Ιωαννίδης, Καραγιάννης 2, Dhimollaris 5, Τσαγκαράκης 8, Παπαδόπουλος 3, Στεφανίδης, Παπαρήγας.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Χοτοκουρίδου): Σιώκας 1, Μαρινόπουλος, Εγγλέζος 1, Μαυρόπουλος 4, Κανταρτζής, Μάνης, Λευθέρης, Χαραλαμπίδης 2, Παπανάκος 5, Κωνσταντάκης, Σκούφας, Θυμιόπουλος 4, Κοσμίδης, Παπαναστασίου, Χατζηιωαννίδης.