Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για τον Αρχέλαο Κατερίνης στο χάντμπολ

Σημαντική νίκη επί του Φαίακα Κέρκυρας σημείωσε σήμερα το μεσημέρι στην Κατερίνη, ο Αρχέλαος για το πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 Ανδρών με σκορ 29-23.

Η Κέρκυρα ξεκίνησε τον αγώνα με ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ, αλλά στα τέλη του 1ου ημιχρόνου, ο Αρχέλαος πήρε αυτός το προβάδισμα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 13-11. Στο 2ο ημίχρονο ο Αρχέλαος απέδωσε πολύ καλό χάντμπολ πήρε μία διαφορά που έφθασε μέχρι και 6 γκολ διαφορά, την οποία κράτησε έως το τέλος του αγώνα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 29-23.

Είναι μία νίκη σημαντική και βαθμολογική και ψυχολογίας, αφού κάθε βαθμός είναι πολύτιμος στον μαραθώνιο της Α2 Ανδρών, αλλά σημειώθηκε και απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Κέρκυρα. Και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες βασικών παικτών και χρησιμοποίησαν αρκετούς νεαρούς αθλητές που έδειξαν ελπιδοφόρα σημάδια κάτι που σίγουρα κάνει αισιόδοξους και τους δύο προπονητές.

Καλή η διαιτησία των Αγγελίδη (Πτολεμαΐδας), Βιολιτζή (Θεσσαλονίκης).

Την επόμενη αγωνιστική ο Αρχέλαος αγωνίζεται στην Θεσσαλονίκη σε ένα ακόμα δυνατό και δύσκολο αγώνα με αντίπαλο την ομάδα της Εκμάθησης Αθλημάτων, το Σάββατο 4/11/23 στις 6:00 το απόγευμα.

Η εικόνα του αγώνα:

Πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 7-7, 8-9, 11-10, 13-11 (ημίχρονο). 14-12, 17-13, 21-16, 23-19, 27-21, 29-23 (τελικό σκορ).

Δίλεπτες αποβολές: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 5, ΚΕΡΚΥΡΑ 2.
Κίτρινες κάρτες: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 1, ΚΕΡΚΥΡΑ 0.
Κόκκινες κάρτες: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0, ΚΕΡΚΥΡΑ 1.
Πέναλτι: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 2-2, ΚΕΡΚΥΡΑ 4-4

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Χοτοκουρίδου Μ - Ξώνης Α.): Κοσμίδης, Μάνης, Λευθέρης, Ξεφτέρης 3, Μαρινόπουλος, Θυμιόπουλος 7, Χαραλαμπίδης, Κωνσταντάκης 2, Μαυρόπουλος 10, Παπανάκος Κ, Ουσταμπασίδης 3, Σκούφας Δ, Παπαναστασίου, Σιώκας 3, Χατζηιωαννίδης, Θεοφανίδης 1.

Α.Ο. ΦΑΙΑΞ (Τσιλιμπάρης Κ. ): Σουλάνης 5, Κακαφίκας 2, Ανδριώτης, Δελαπόρτας, Πανεράτος, Αυλωνίτης 8, Κυπριώτης 2, Δελλής 1, Προβατάς 5, Τζαμπάφτι, Αλαμάνος, Τσιλιμπάρης, Γλυκοφρύδης.

* Αργότερα στην "ΑΛΗΘΕΙΑ", πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον σημερινό αγώνα και ολόκληρος ο αγώνας σε βίντεο.