Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024

ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Savvidis Team) - ΧΑΝΘ: 26-31

Την ήττα γνώρισε εντός έδρας η ομάδα του Αρχέλαου από την ΧΑΝΘ για το πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 Ανδρών με σκορ 26-31.

Το παιχνίδι χάθηκε για τον Αρχέλαο στο 1ο ημίχρονο, που παρά το καλό ξεκίνημα (προηγήθηκε 4-1 στο πρώτο πεντάλεπτο), ένα ανεξήγητο black out διαρκείας των γηπεδούχων έδωσε το δικαίωμα στην ΧΑΝΘ να προηγηθεί και με 9 τέρματα διαφορά (13-21 ημίχρονο). Στο 2ο ημίχρονο ο Αρχέλαος προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, το κατάφερε εν μέρει, μείωσε στα τρία γκολ και διεκδίκησε ότι περισσότερο μπορούσε, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν τελικά την πίεση και να φεύγουν νικητές (26-31).

- Την επόμενη αγωνιστική ο Αρχέλαος έχει ρεπό, αφού ο αγώνας με τον Φίλιππο Βέροιας δεν θα γίνει λόγω αποχώρησης από το πρωτάθλημα της ομάδας της Βέροιας, με τον Αρχέλαο να παίρνει τους 2 βαθμούς της νίκης. Επόμενος αγώνας στην Κατερίνη πάλι, το Σάββατο 2 Μαρτίου 2024 με τον πρωτοπόρο Φοίβο Συκεών.

➤ Η εικόνα του αγώνα:

Διαιτητές: Πατιός Κ, και Πήτας Δ, από την Κοζάνη

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-5, 8-8, 11-12, 12-16, 13-21 (ημίχρονο), 17-22, 19-23, 23-26, 26-29, 26-31, 26-31 τελικό σκορ.

Κόκκινες κάρτες: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0, ΧΑΝΘ 0.
Κίτρινες καρτες: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0, ΧΑΝΘ 1.
Δίλεπτες αποβολές: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 3, ΧΑΝΘ 5.
Πέναλτι: ΑΡΧΕΛΑΟΣ 2/2, ΧΑΝΘ 2/2.

ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Savvidis Team) (Ξώνης-Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Σαββίδης, Ξεφτέρης, Παπανάκος Κ. 3, Βουτσάς 4, Ράντος 6, Θυμιόπουλος 3, Μαυρόπουλος 5, Κωνσταντάκης, Σιώκας 5, Κανταρτζής, Χατζηιωαννίδης, Παπανάκος Χ, Μαρινόπουλος, Χρυσικός.

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης-Μούσης): Πουγατσιάς, Ιωαννίδης, Σαρηγιαννίδης 2, Ρίζος 4, Αγαθόνικος, Τσαγγάλης 1, Κουκλοτίδης 1, Γιορανίδης 6, Μαυρίδης, Μουρτζινός, Σκούφας 7, Κατσούνης, Γιαννακόπουλος 5, Χαριζόπουλος 5, Σαλτιέλ, Σιαράβας.

Τα αποτελέσματα (13η αγωνιστική):

Φαίακας Κέρκυρας - Φοίβος Συκεών 15-25
Φέρωνας Βέροιας - Πανσερραϊκός 32-18
Αλέξανδρος Αξιούπολης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπουλης 10-0 (Αποχώρησε εγγράφως από τον συγκεκριμένο αγώνα η Αλεξανδρούπολη)
Αρχέλαος – ΧΑΝΘ 26-31
Εκμάθηση – Φίλιππος Βέροιας 10-0 (Έχει αποχωρήσει ο Φίλιππος Βέροιας)