Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

Πιερικός Αρχέλαος - Ιωνικός Ιωνίας 94-80

O Πιερικός Αρχέλαος επιβλήθηκε του Ιωνικού Ιωνίας με 94-80 σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της β΄εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης.

Η ομάδα της Κατερίνης ήταν εμφανώς καλύτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα.Προηγήθηκε με 27-16 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου ενώ το ημίχρονο έληξε με σκορ 50-38 υπέρ των γηπεδούχων.Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας είχε παρόμοια τροπή και ο Πιερικός Αρχέλαος έφθασε στη νίκη έχοντας καταπληκτική ευστοχία από τη γραμμή των 6,75.Είναι χαρακτηριστικό πως σημείωσε 18 τρίποντα από τα οποία στα 9 ευστόχησε ο Αντώνης Γκοντόπουλος.Ο Στέλιος Χατζηιωάννου είχα την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους μικρούς Ζησόπουλο,Καλτσουνά και Σαββίδη.Απουσίασε ο τραυματίας Κώστας Παρμακτσίδης.
 Οι αθλητές,οι προπονητές και η διοίκηση της ομάδας ευχαριστούν το φίλαθλο κοινό της Κατερίνης που για ακόμη μία Κυριακή ενίσχυσε την προσπάθεια του συλλόγου με την παρουσία του στο γήπεδο.

Διαιτητές:Πιτσίλκας Μ,Πιτσίλκας Β.
Δεκάλεπτα:27-16,23-22,24-19,20-23

Πιερικός Αρχέλαος(Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης,Καλτσουνάς 4,
Γκοντόπουλος 35(9),Μουρίκας,Γκογκίδης 20(5),Παπαδόπουλος 6,Ζησόπουλος,Σουκάρας,Ασημάκης 22(4),Σαββίδης,Τοπούζης 3,
Οικονόμου 4.
Ιωνικός Ιωνίας(Μπαξεβάνης): Μητακίδης,Πρωτούλης 16(1),Παναγιώτου 21,Τάκης,Βάλλιος,Δικταπανίδης,Σιδηροηλίας 6,Μαυροκεφαλίδης
2,Πολυχρονίδης Μούκας 12(2),Σαρρής 14(1),Κρομήδας 9.