Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 71-58

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 71-58 του Αίαντα Ευόσμου, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας των Ανδρών.

Σε μία αναμέτρηση όπου η νίκη ήταν μονόδρομος και για τις δύο ομάδες, η ομάδα της Κατερίνης ανταποκρίθηκε πλήρως στις απαιτήσεις του αγώνα και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα, μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση.

Μία νίκη που ήρθε σε συνέχεια μιας εβδομάδας, της πρώτης μετά από καιρό, που ο Στέλιος Χατζηιωάννου είχε όλους τους παίκτες στη διάθεσή του, χωρίς προβλήματα τρυαματισμών, οπότε η ομάδα μπόρεσε να προετοιμαστεί πλήρης για αυτήν την κρίσιμη αναμέτρηση και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Αίαντας και προηγήθηκε με 2-8, 7' 42" πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Πιερικός Αρχέλαος αν΄τεδραε, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με μπροστάρη τον Αντώνη Γκοντόπουλο και πήρε το προβάδισμα 3' 51" πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ με τη λήξη του βρέθηκε να προηγείται με εννέα πόντους (21-12).

Καλύτερη ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να προσπεράσει στο σκορ 3' 21" πριν τη λήξη του (28-29), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες (29-29).

Μετά το αμφίρροπο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (34-34), ο Αρχέλαος βρήκε τις επιθετικές λύσεις, με τον Κώστα Τσιρογιάννη να σημειώνει εννέα συνεχόμενους πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων με τρία εύστοχα τρίποντα και δίνει στην ομάδα του προβάδισμα επτά πόντων (43-36) στα μισά της τρίτης περιόδου και στην συνέχεια το παιχνίδι να ισορροπεί και τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ τριών και οκτώ πόντων για περισσότερα από δέκα λεπτά.

Στην τελική ευθεία του αγώνα ο Πιερικός Αρχέλαος έδειξε μεγαλύτερη ποιότητα, συγκέντρωση και θέληση και κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά, η οποία έφτασε στη μέγιστη τιμή της (71-56) 40" πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 29-29, 51-46, 71-58.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τζοβάρας, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 17 (4), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 17 (5), Καραγκιολίδης 18 (2), Χανέλλι, Τοπούζης 2, Κωνσταντινίδης 6, Τσιρογιάννης 11 (3), Τσιλιγγαρίδης, Παπαμιχαήλ.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Τσούρμας): Αμούτζιας 7 (1), Τσιμπής 11 (2), Τέντσος, Καδής 3 (1), Δεληγιάννης 8 (2), Τσιακλάγκανος 7 (1), Σπύρας, Καραμανώλης, Δεμερτζής 15 (1), Σικαλίδης 5, Μπαλτζόπουλος, Κόκουρας 2.