Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

Ήττα στο Ανατόλια για τον Αρχέλαο

Την ήττα γνώρισε ο Αρχέλαος από το Ανατόλια με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου υποομίλου του Β' ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.
Τα κορίτσια του Στέργιου Τσιουπλή, ταλαιπωρημένα από ασθένειες και τραυματισμούς, έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και ηττήθηκαν από το Ανατόλια, που με όπλο την εμπειρία τους εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη της ομάδα του Αρχέλαου και κατέκτησαν δίκαια τους τρεις πόντους.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το προβάδισμα στην συνέχεια (7-11) και με το Ανατόλια να αντιδρά άμεσα (14-12). Το σετ πήγε ξανά πόντο πόντο μέχρι το 18-18, αλλά σε εκείνο το σημείο το Ανατόλια κέρδισε τρεις αναπάντητους πόντους και κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ (5-5), αλλά ένα σερί έξι πόντων των κοριτσιών του Ζώη Κατωπόδη έκρινε την έκβασή του, καθώς οι παίκτριες του Αρχέλαου δε μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Στο ίδιο αμφίρροπο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο σετ, με τις φιλοξενούμενες να μετατρέπουν το 17-17 σε 17-20, στην συνέχεια να μειώνουν σε 2-1 σετ και να δίνουν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Αμείωτο, μέχρι τέλους παρέμεινε το ενδιαφέρον και στο τέταρτο σετ, με καμία ομάδα να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων, αλλά στο τέλος να μιλάει η εμπειρία -αλλά και η τύχη- του Ανατόλια, το οποίο ανέτρεψε το 23-24 και κατέκτησε το σετ και μαζί και τους τρεις πόντους.

Τα σετ: 25-22, 25-18, 22-25, 26-24.