Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΣΑΑΚ Ανατόλια 56-66

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 56-66 από το Ανατόλια, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας.

Η ομάδα της Κατερίνης ήταν για άλλη μία φορά μαχητική, επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία της, μέσα από την απόδοσή της και όλα δείχνουν ότι είναι θέμα χρόνου όλη αυτή η βελτιώση και η δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις να έχει αντίκρυσμα και στα αποτελέσματα.

Οι δυνατές άμυνες κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, του οποίου την ιστορία την έγραψαν τα εναλλάξ σερί των δύο ομάδων.Ο Πιερικός Αρχέλαος ξεκίνησε με ένα 6-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για 4' 50". Το Ανατόλια απάντησε περνώντας μπροστά με 6-7 2' 52" πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. της οποία η λήξη βρήκε προηγούμενη τη γηπεδούχο ομάδα με 15-11, με ένα εύστοχο τρίποντο του Χρήστου Γκογκίδη στην εκπνοή.

8'32" πριν τη λήξη του ημιχρόνου το Ανατόλια πέρασε μπροστά με 15-17, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ανακτά το προβάδισμα 4' 37" πριν το τέλος με 21-20. Ακολούθησε ένα ισορρπημένο δίλεπτο, εμ το Ανατόλια να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους στα τελευταία 1' 42" και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 34-42.

Τρία λετπά χρειάστηκε ο γηπεδούχος να μειώσει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου (33-34), με τη φιλοξενούμενη να την κανανοίγει σταδιακά και μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου στους επτά (44-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Ανατόλια με βοηθό την ψυχολογία, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να το διευρύνει στο τέλος, όταν η ομάδα της Κατερίνης ρίσκαρε, επιχειρώντας την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 24-32, 42-51, 56-66

ΣΦΚ Περικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τζιοβάρας, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 13 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 7 (1), Καραγκιολίδης 16 (1), Χανέλλι 1, Τοπούζης 9, Κωνσταντινίδης 4, Τσιρογιάννης 6 (2), Παπαμιχαήλ, Ζιώγας.

ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης, Βρέττας 5 (1), Σιώπης 9 (1), Γαλανίδης 16 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 16, Αζίζης, Σταματογιάννης, Τζουβάρας 7, Βεργίνης 10, Κότσανος 3.