Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017

ΓΣ Ερμής Αγιάς - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 76-71

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 76-71 από τον Ερμή Αγιάς, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο ελλειπής και λαβωμένος Πιερικός Αρχέλαος -απών ο βασικός center Γιώργος Κωνσταντινίδης που τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση, χάνει και τον αγώνα με τον Χαρίλαο Τρικούπη και γίνεται αγώνας δρόμου να είναι έτοιμος για τον αγώνα της Κυριακής με την Καστοριά-

έπαιξε εξαιρετικά, επέστρεψε από το -15, μείωσε στους τρεις πόντους 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά στάθηκε άτυχος στην τελευταία επίθεση του αγώνα και δε μπόρεσε να κατακτήσει μία πολύτιμη νίκη.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων και να αποκτήσει το πλεονέκτημα στην αρχή του αγώνα.. 3' 10" πριν τη λήξη της περιόδου ο Ερμής Αγιάς ήταν η πρώτη ομάδα που πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων (10-7), με τον Πιερικό Αρχέλαο να προσπερνά με 10-12 1' 53" πριν το τέλος και τον Ερμή να κάνει το 12-12 στην εκπνοή.

Με έξι αναπάντητους πόντους η ομάδα της Αγιάς πήρε προβάδισμα έξι πόντων (18-12) 8' 46" πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει σε 24-22 5' 20" πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.και να περνά ξανά μπροστά 2' 34" πριν την ανάπαυλα (26-28). Στην συνέχεια όμως, η γηπεδούχος αντέδρασε και με όπλο το περιφερειακό της σουτ πήγε στα αποδητύρια προηγούμενη με 37-32.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου, καθώς ο Ερμής Αγιάς πήρε προβάδισμα δεκαέξι πόντων 6' 55" πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα έβγαλε αντίδραση, και παίζοντας με καθαρό μυαλό και μεθωδικά, μείωσε σταδιακά τη διαφορά και κατάφερε 34,7" πριν το τέλος του αγώνα να μειώσει σε 74-71, αλλά δεν κατάφερε στον εναπομείναντα χρόνο να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η ομάδα πλέον, στρέφει την προσοχή της στον "τελικό" της Τετάρτης με τον Χαρίλαο Τρικούπη, στις 18:00 στο Κλειστό Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.

Η Διοίκηση του Πιερικού Αρχέλαου θέλει να ευχαριστήσει θερμά τη Διοίκηση και την ομάδα του Ερμή Αγιάς, για την άψογη και υποδειγματική φιλοξενία. Τέτοιες φιλοξενίες προάγουν το άθλημα και αναδεικνύουν το φίλαθλο πνεύμα.

Διαιτητές: Σιταρίδης - Δαμίγος

Δεκάλεπτα: 12-12, 37-32, 62-51, 76-71

(ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασαρης): Φαρμάκης Β., Τσιαμπαλής 7 (1), Γκανέτας 8 (1), Μηλιώνης 14 (4), Ντάλος, Χαλκιάς, Κόμματος 16 (2), Περρωτής 7, Τριανταφύλλου 2, Βαβάτσικος 11, Φαρμάκης Α., Γούλας 11 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 22 (5), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 9 (1), Καραγκιολίδης 17 (1), Χανέλλι 2, Τοπούζης 12, Χατζηλάμπρου, Τσιρογιάννης 7, Παπαμιχαήλ 2, Ζιώγας.