Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2018

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 53-49

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε από τον Άρη Θεσσαλονίκης, στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με κύριο χαρακτηριστικό την αστοχία των δύο ομάδων και η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Άρη Θεσσαλονίκης να προηγείται με βραχεία κεφαλή (11-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα, ο οποίος παρέμεινε αμφίρροπος και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 26-22 υπέρ του γηπεδούχου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Άρη Θεσσαλονίκης να διατηρεί προβάδισμα και διαφορά (41-36).

Ούτε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα το αγώνα, με τις δυνατές μάχες να συνεχίζονται στο παρκέ και τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα. Ωστόσο ένα μικρό ξέσπασμα του Άρη ανέβασε τη διαφορά στους έντεκα πόντους, τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να αντιδρά, να μειώνει και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 53-49.

Διαιτητές: Γκούτας – Λεκατσάς.

Δεκάλεπτα: 11-10, 26-22, 41-36, 53-49.

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Κουλακιώτης): Καραβέλη 10, Γράψα 11, Κωφοκώτσιου, Κωστανάκη 4 (1), Αντωνιάδου 9, Γκρίτζαλη, Βεντουρά 16, Πλατσά, Λαγκαδιώτου, Γκομπετζισβίλι, Βαντσιούρη 3.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 2, Γκρίτζαλη, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 7 (1), Φλώρου 22, Λεκάι, Λάππα 7, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου, Μουστακίδου 10, Δημητριάδου 1.