Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα - ΑΟΚ Αιγινιακός 78-70

Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 78-70 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα γεμάτο διακυμάνσεις, με τα σερί των δύο αντιπάλων να αλλάζουν συνεχώς τις ισορροπίες της αναμέτρησης, ο Βατανιακός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και το διατήρησε αδιαλείπτως μέχρι και τα μέσα στου τέταρτου δεκαλέπτου, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε έναν Αιγινιακό ο οποίος ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα ούτε στη δεύτερη φετινή επίσκεψή του στο Β’ ΔΑΚ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αιγινιακό να προηγείται με 0-5 στο πρώτο τρίλεπτο και τον Βατανιακό, ο οποίος δεν σκόραρε στα πρώτα 5’ 05”, να ισοφαρίζει σε 5-5 4’ 25” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Αιγινιακός ξαναπήρε διαφορά πέντε πόντων (5-10) στα επόμενα τριάντα τέσσερα δευτερόλεπτα, ο γηπεδούχος μείωσε ξανά στον πόντο (11-12, 2’29”) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-15.

Ο Βατανιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, όπου κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (19-17, 8’ 17”) και πήρε και διαφορά επτά πόντων (25-18) 6’ 50” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη απάντησαν στο δεύτερο μισό της περιόδου, με ένα σερί εννέα πόντων προσπέρασαν με 31-32 τριάντα έξι δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, με τον γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 33-32.

Στα πρώτα 1’ 26” του δεύτερου η ομάδα της Κατερίνης σημείωσε επτά αναπάντητους πόντους κάνοντας το 40-32, με τον Αιγινιακό να ισορροπεί στην συνέχει το παιχνίδι, ωστόσο άλλο ένα σερί του γηπεδούχου, επτά πόντων αυτήν τη φορά, διαμόρφωσε το 50-38 3’ 59” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Αιγινιακός μείωσε ξανά τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (50-49, 1’ 52”) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Βατανιακό να προηγείται με 57-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να ισοφαρίζει στους εξήντα πέντε πόντους 4’ 38” πριν τη λήξη, ωστόσο ο Βατανιακός απάντησε άμεσα με έξι αναπάντητους πόντους για το 71-65 (2’ 44”), διαφορά η οποία του έδωσε τη νίκη με το τελικό 78-70.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 57-53, 78-70.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 16 (1), Σιαπάκας 13 (3), Λάλλας 2, Γιαμούζης 2, Πόσιος 14 (3), Μεσκούρης, Ρούκας, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 2, Γαζέτης, Μπίσμπας 25 (2), Αμανατίδης 4.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 1, Κατσιάνος 17 (2), Αργυρόπουλος 19 (2), Κοιλιάς 3 (1), Βουλτσίδης 23 (2), Μελίδης 2, Βουτσακόπουλος 5, Τσότσλλι, Εξαρχόπουλος.