Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2019

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών – ΑΟΚ Αιγινιακός 88-75

Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 88-75 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, με τον Αιγινιακό να μη μπορεί να τους περιορίσει επιθετικά και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 52-38 υπέρ των Ίκαρων Γιαννιτσών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά και να προηγηθούν με 74-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη ήταν καλύτεροι, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά όχι να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 88-75.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 25-19, 52-38, 74-56, 88-75.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Μαλλιάρης 9 (1), Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης 18, Μπογδάνης 15, Μαυρόπουλος 6 (2), Πολυχρονίδης 11 (2), Στόγιος, Καρυπίδης, Υφαντίδης 18 (1), Βουζίνας 11 (3).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 20 (5), Αργυρόπουλος 8 (2), Κομπατσιάρης, Κοιλιάς, Βουλτσίδης 31 (1), Μελίδης 11, Βουτσακόπουλος 5, Γιουμούκης, Καλαβρινός.