Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 51-53

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό Βόλου με 51-53 σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη απέδωσαν εξαιρετικά, κοίταξαν στα μάτια τον πανίσχυρο και αήττητο Ολυμπιακό Βόλου και ηττήθηκαν στην εκπνοή, αποδεικνύοντας ότι αυτή η ομάδα ήρθε για να μείνει στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα ξεκίνησε ο Πιερικός Αρχέλαος με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-6 4' 36" πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. 1' 05" πριν την ολοκλήρωσή της ο Ολυμπιακός Βόλου προσπέρασε με 14-15, ωστόσο η αντίδραση της ομάδας της Κατερίνης ήταν άμεση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-15.

Ένα σερί 0-7 από πλευράς Ολυμπιακού στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου του έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-22). Ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 28-30.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Ολυμπιακό Βόλου να σημειώνει τέσσερις αναπάντητους πόντους στο τελευταίο δίλεπτο και να προηγείται με 36-41.

Για γερά νεύρα ήταν η εξέλιξη και του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε με έξι (45-51) 2' 15" πριν το τέλος, αλλά τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη έκαναν κατάθεση ψυχής και ισοφάρισαν σε 51-51 14" πριν την εκπνοή. Η Σουλτάνη ευστόχησε, για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, 1,3" πριν τη λήξη, με την Κωτούλα να μην καταφέρνει να ευστοχήσει σε νεκρό χρόνο.

Διαιτητές: Φουντζήλας - Σελεβος

Δεκάλεπτα: 18-15, 28-30, 36-41, 51-53.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 6 (1), Φλώρου 10, Γκοτζαμάνη 9, Παπανικολάου 2, Μπαγκλαρίδου 5 (1), Διονυσίου Κωνσταντινίδου, Κωτούλα 17 (2), Δημητριάδου 2.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης): Χούτα, Παγκαλίδου, Ντέλη, Ταντουρόφσκα 12 (2), Σουλτάνη 19, Τότση, Αγαγιώτη, Ζέρβα 10, Ζήτη 2, Νούλα, Δημητριάδου 10, Κοτσιάφτη.