Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ποδόσφαιρο η Ιταλία

Επικράτησε στα πέναλτι των Άγγλων με 3-2 μέσα στο "Γουέμπλεϊ".

Οι Άγγλοι αν και προηγήθηκαν νωρίς στο 2ο λεπτό του αγώνα, στην συνέχεια «έκατσαν» παίζοντας στην ουσία παθητικό ποδόσφαιρο και η Ιταλία που είχε πάρει το πάνω χέρι στο γήπεδο ισοφάρισε στο 67΄ σε 1-1 που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά ούτε και στην παράταση.

Στα πέναλτι οι Ιταλοί αποδείχτηκαν πιο ικανοί και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Εκ του αποτελέσματος, αλλά και μιλώντας πλέον εκ του ασφαλούς, αποδείχτηκε λάθος η τακτική του Άγγλου προπονητή να κρατήσει την ομάδα του σε παθητικό ρόλο μετά το 1-0, όπως και οι αλλαγές που έκανε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης βάζοντας παίκτες που θα εκτελούσαν καλύτερα πέναλτι δεν του βγήκαν. Και οι δύο Άγγλοι ποδοσφαιριστές που μπήκαν αλλαγή για αυτό τον λόγο, έχασαν τα πέναλτι τους....

Η Ιταλία έπαιξε σαν Ιταλία, είχε το πάθος, έδωσε όσα μπορούσε να δώσει και γενικά φάνηκε περισσότερο μέσα στο γήπεδο. Αν πετύχαινε και άλλο γκολ στην κανονική διάρκεια ή την παράταση, είναι σίγουρο ότι δεν θα επέτρεπε στους Άγγλους να ισοφαρίσουν. Τελικά επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι.

Αυτό που μένει ύστερα από το τέλος του τουρνουά είναι ότι δίκαια έφθασαν και οι δύο ομάδες στον τελικό, η Ιταλία είναι Ιταλία και από την Αγγλία λείπει πάντα αυτό το κάτι παραπάνω...