Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2018

Παναθλητικός ΑΕ Συκεών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 75-50

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 75-50 από τον Παναθλητικό Συκεών, στο Β’ Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Επταπυργίου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Καλύτερα μπήκε ο Παναθλητικός στον αγώνα, όντας πιο έμπειρη και πλήρης ομάδα και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-13.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ισορρόπησαν την αναμέτρηση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί σε σταθερά επίπεδα και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ να διαμορφώνεται σε 32-23.

Οι παίκτριες του Παναθλητικού κυριάρχησαν στο παρκέ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αποσπάστηκαν στο σκορ και προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 52-36.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 75-50.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 21-13, 32-23, 52-36, 75-50.

Παναθλητικός ΑΕ Συκεών (Διαβολεμένου): Χαιριστανίδου 23 (1), Αντωνιάδου 5 (1), Κιλαζίδου 10 (1), Γιαννοπούλου 16, Αθανασιάδου, Γράψα 9 (2), Αθανάτου, Σιδηροπούλου 11, Μπαξεβάνου, Μπαχαρίδου 1, Θωμά, Νικολαΐδου.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Κιολέογλου 2, Χρυσοστομίδου 14 (1), Ζουγκουρίδου 5 (1), Γκρίτζαλη 4, Καρανικόλα, Λάππα 7, Μπαγκλαρίδου 6, Μπουμπουλέντρα 8, Καρατάσιου 3, Παντζιαλά, Δημητριάδου 1.