Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015

ΓΣ Λάρισας 1928-Πιερικός Αρχέλαος 81-63 | Β΄εθνική ανδρών

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε από τον Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας με 81-63 σε εκτός έδρας αναμέτρηση στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄εθνικής κατηγορίας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρουσίασε ένα ιδιαίτερα αξιόμαχο σύνολο,πάλεψε για 3 δεκάλεπτα αλλά τελικά υπέκυψε απέναντι σε μια ομάδα που εμφανίστηκε πιο έτοιμη και αποφασισμένη.Η ομάδα της Κατερίνης ήταν ανώτερη κατά το πρώτο ημίχρονο(29-31 το σκορ) ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 27-16 στην τρίτη περίοδο και έφτασαν τελικά στη νίκη.Διακριθείς για τον Πιερικό Αρχέλαο ο Γιώργος Ασημάκης με 26 πόντους.

Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την Καστοριά στην Κατερίνη το οποίο είναι ύψιστης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης – Δημάδης
Δεκάλεπτα: 12-17, 29-31, 56-47, 81-63
ΓΣΛ (Πρίμορατς): Κουσιάντζας, Τσιαμπαλής 13 (1), Γοργόλης 5 (1), Παπαχρήστος, Λαμπρόπουλος 6 (2), Μπόγδανος 13 (3), Τσιαβές 13 (1), Νταλός 10, Αγγελόπουλος, Βαβάτσικος 11 (1), Λεπενιώτης 10 (2).
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Γκοντόπουλος 11 (1), Μουρίκας, Γκογκίδης 13 (1), Παπαδόπουλος 10, Ζησόπουλος 2, Παρμακτσίδης 1, Ασημάκης 26 (1), Σαββίδης, Καλτσούνος, Οικονόμου.