Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 48-53

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 48-53, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.
Αρκετά καλό ρυθμό είχε το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι καλύτερος και την Καλαμαριά είτε να ακολουθεί το σκορ σε απόσταση αναπνοής...

είτε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες. 1' 57" πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκλέπτου ο Απόλλωνας πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ, αλλά η ολοκλήρωσή του βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα προηγούμενη με 14-11, χάρη σε τρίποντο της Ευγενίας Κωτούλα στην εκπνοή.

Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας Καλαμαριάς μπήκε πιο συγκεντρωμένος από τις αντιπάλους του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6 πόντοων (16-22) 6' 52" πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Τα κορίτσια της Τασούλας Τριρογιάννη ανέβασαν την απόδοσή τους στο τελευταίο τρίλεπτο και με τρίποντο της Δώρας Ζουγκουρίδου 21" πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, πήραν κεφάλι ξανά στο σκορ με 28-27.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά ο Απόλλωνας πέτυχε επτά αναπάντητους πόντους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με (33-39) 4' 07" πριν την ολοκλήρωσή του, με την αντίδραση του Πιερικού Αρχέλαου να είναι άμεση.

Στην τελευταία περιόδο ο Πιερικός Αρχέλαος έβαλε μόλις δύο πόντους στα πρώτα εννέα λεπτά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Απόλλωνα Καλαμαριάς να φτάσει στην επικράτηση με το 48-53.

Οι αθλήτριες,η προπονήτρια και η Διοίκηση του Συλλόγου ευχαριστούν τους φιλάθλους που υποστήριξαν και σήμερα έμπρακτα την προσπάθειά τους.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 28-27, 41-43, 48-53.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Μπουμπουλέντρα, Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 11 (3), Φλώρου 15, Γκοτζαμάνη 3, Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου 2, Ακριτίδου, Μαλεζά, Κωτούλα 17 (3), Δημητριάδου.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης - Καρακασίδου): Ιγγλέζου, Σταμπή 11, Παπαρέντη 2, Παλάνη, Καλαντίδου 4, Ακσεχέρογλου 14, Σολωμού 7 (1), Γαϊτανίδου, Φλώρου 2, Καϊμακτσή 13 (2), Γραμματικού.