Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 79-64

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 79-64 από τον Ερμή Λαγκαδά, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες, με τις δύο ομαδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Ερμή Λαγκαδά να αποκτά ένα το προβάδιμσα στο τελευταίο τρίλεπτο.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη γηπεδούχο ομάδα να εκμεταλεύεται ένα εκρηκτικό της δίλεπτο και να μετατρέπει το 25-23 σε 32-23, 5' 16" πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Περικό Αρχέλαο να μειώνει στην συνέχεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερμής Λαγκαδά κατάφερε να ξεφύγει με έντεκα πόντους (44-33) 6' 51" πριν το τέλος της περιόδου και 3' 30" πριν τη λήξη της ανέβασε τη διαφορά στους δεκαέξι (51-35).

Με όπλο την άμυνα, ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε στο παρκέ, στο τέταρτο δεκάλεπτο, να κυνηγήσει την ανατροπή και κατάφερε για τρία λεπτά να μη δεχθεί πόντο και να μειώσει στους επτά πόντους (61-54). Ωστόσο ετπά αναπάντητοι πόντοι από πλευράς Ερμή Λαγκαδά ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους δεκαέξι (73-57) και έκριναν την έκβαση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-32, 61-46, 79-64.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αγγελής): Καϊκλής 4, Ράπι, Μήνου, Ακεψιμαϊδης 20 (2), Μάρουσιτς 14 (4), Νότης, Παρίτσης 12 (3), Πιλκούδης, Μέλλιος, Αβοκάιος, Ελευθεριάδης 6, Καντάρκος 23.

ΣΦΚ Πιερικός Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 14 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 21 (2), Καραγκιολίδης 17 (2), Χανέλλι, Τοπούζης 8, Κωνσταντινίδης 2, Τσιρογιάννης 2, Τζιοβάρας, Παπαμιχαήλ.