Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: ΑΣΠ Προμηθέας – ΑΣ ΠΑΟΚ 62-72

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 62-72 του Προμηθέα στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Καλύτερα μπήκε ο Προμηθέας στον αγώνα, καθώς μετά από ένα πρώτο αναγνωριστικό τετράλεπτο, πήρε διαφορά επτά πόντων (12-5), 3’ 43” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, ο οποίος κάλυψε τη διαφορά, προσπέρασε στο σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 14-17.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 27-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Προμηθέα, καθώς η ομάδα της Πάτρας έφερε το σκορ σε ισορροπία (35-35), 7’ 21” πριν την ολοκλήρωσή του και στην συνέχεια πήρε και προβάδισμα επτά πόντων (45-38), 4’ 04” πριν το τέλος του. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-47 υπέρ του Προμηθέα.

Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στο τέταρτο δεκάπελεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά στο σκορ, με τις δύο ομάδες, ωστόσο, να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Ένα σερί 10-0 από τη μεριά του Δικέφαλου του Βορρά, του έδωσε το προβάδισμα με 53-65, 1’ 52” πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στο χρόνο που απέμενε, ο Προμηθέας δε μπόρεσε να ανατρέψει τις ισορροπίες κι έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 62-72.

Διαιτητές: Ταρενίδης – Αναστόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-17, 27-33, 49-47, 62-72.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 11 (3), Κουμουνδούρος, Κυριλής 5, Μαντζούκας, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 22 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 15, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 9 (1), Γραμματικός.

ΑΣ ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης 3, Γιανναράς 10, Παλιαχάνης, Λαζαρίδης 5 (1), Βλαγκόγιας 6, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 5, Καμπουρίδης 30 (3), Ιατρίδης 5 (1), Ζαμπάκης 8, Κούρογλου.