Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019

ΑΓΕ Πιερίας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 90-91

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 90-91 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο κατερινιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής το οποίο ήταν αναμφισβήτητα θεαματικό και ενδιαφέρον όπως μαρτυρά και τελικό σκορ, η ΑΓΕ Πιερίας έχασε πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση μιας θέσης για play off του πρωταθλήματος και ο Πιερικός επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία παίρνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά του να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται στην βαθμολογική κατάταξη. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στον οποίο η ΑΓΕ Πιερίας είχε μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ένα τρίλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό να πάρει ένα προβάδισμα το οποίο της επέτρεψε να παραμείνει μπροστά στο σκορ μέχρι τέλους, με τον Πιερικό Αρχέλαο να επιστρέφει στο τέταρτο δεκάλεπτο, να προσπερνά 26,4” πριν το τέλος και να κατακτά τη νίκη με τρίποντο στην εκπνοή.

Ιδιαίτερα παραγωγικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, το οποίο ήταν αμφίρροπο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 3-7 στο 1’ 08”, την ΑΓΕ Πιερίας να απαντά προσπερνώντας με 17-11 στο 5’ 37” και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τη γηπεδούχο να προηγείται με 22-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες της ΑΓΕ Πιερίας να δημιουργούν μία διαφορά έξι πόντων (25-19) στην πρώτη επίθεση, τον φιλοξενούμενο να περνάει μπροστά με 30-31 στο 14’ 40”, τη γηπεδούχο να απαντά με έξι αναπάντητους πόντους (36-31, 15’ 56”) και τους παίκτες των δύο ομάδων να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 46-41 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Η ΑΓΕ Πιερίας διατήρησε το προβάδισμά της στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο έτρεξε ένα επιμέρους 9-2 και ξέφυγε με 62-51 στο 26’ 14”. Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε ξανά στους πέντε πόντους (65-60) στο 28’ 02” και η περιόδος ολοκληρώθηκε με 69-62 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστή τιμή της (71-70) στο 33’ 17”, ωστόσο ξανά η ΑΓΕ Πιερίας ξέφυγε με επτά (77-70) στο 34’ 36”. 1’ 59” πριν τη λήξη, η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους (84-82), ενώ 26,4”, πριν τη λήξη ο Πιερικός Αρχέλαος πέρασε ξανά μπροστά μετά από 24’ 16” με 86-88, 1,1” η γηπεδούχος βρέθηκε αγκαλιά με το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 90-88, ωστόσο ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο στην εκπνοή από τον Παναγιώτη Ζησόπουλο διαμόρφωσε το τελικό 90-91 δίνοντας τη νίκη στον Πιερικό Αρχέλαο.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 22-19, 46-41, 69-62, 90-91.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Αποστόλου, Μέλλιος 11
(1), Χαρισσόπουλος 19, Παπάς, Ποσναχίδης, Ασαρίδης, Βαφόπουλος 23, Βουλγαράκης 15 (3), Καρυώτης, Κουρκούτας 15 (2), Ζαπαντιώτης, Βαϊτσόπουλος 7 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Μπόζογλου 2, Χαζτηαγοράκης 2, Τζιοβάρας 6 (2), Σκρέτας 12 (2), Λαγαμτζής, Τσαϊτουρίδης 5 (1), Ζησόπουλος 30 (4), Σφήκας 6 (1), Καλλιφατίδης 12, Ζαρκανέλας 4, Φανούλης 9, Κουπάντσης 3 (1).