Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

Νίκη "χρυσάφι" για τον Αρχέλαο στο χάντμπολ!

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά ο Αρχέλαος Κατερίνης, κατάφερε να φθάσει στην νίκη απέναντι στην ομάδα του ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης με σκορ 30-26 για το πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 Ανδρών.

Το κακό ξεκίνημα (0-5) στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, άγχωσε τους παίκτες του Αρχέλαου που μέχρι και τις αρχές του 2ου ημιχρόνου βρίσκονταν πίσω στο σκορ. Με μία μεγάλη αντεπίθεση όμως στο τελευταίο 15λεπτο, ο Αρχέλαος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και τελικά να κερδίσει με διαφορά 4 τερμάτων.

Με αυτή την νίκη ο Αρχέλαος Κατερίνης πήρε μία μεγάλη ανάσα, ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και έχει από πίσω του πλέον δύο ομάδες, κάτι που τόσο βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά του επιτρέπει να βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Την επόμενη αγωνιστική (28/1) ο Αρχέλαος αγωνίζεται πάλι στην Κατερίνη με αντίπαλο τον Φοίβο Συκεών.

Σημαντική η παρουσία των φιλάθλων της Κατερίνης που γέμισαν το Β΄ ΔΑΚ και έδωσαν το κάτι παραπάνω στον Αρχέλαο.

Καλή η διαιτησία των Λινάρδου, Νικολαϊδη.

Πεντάλεπτα: 0-5, 2-6, 5-9, 8-12, 9-14, 13-16 (ημίχρονο), 15-19, 18-20, 22-21, 23-23, 26-25, 30-26.

Δίλεπτες αποβολές: Αρχέλαος 4, Κύκλωπες 4.
Κίτρινες: Αρχέλαος 1, Κύκλωπες 1.
Πέναλτυ: Αρχέλαος 2/3.

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαϊδης

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Κοσμίδης-Χοτοκουρίδου): Ράντος 7, Βουτσάς 6, Φουστάνης, Τόνας, Κουλλόλλι, Παρθενόπουλος 1, Ουσταμπασίδης, Κοσμίδης, Μάνης, Μαυρόπουλος 5, Θυμιόπουλος 6, Εγγλέζος 2, Ξεφτέρης, Κωνσταντάκης, Παπανάκος 1, Χαραλαμπίδης 2.

ΑΣ ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαχρήστου): Κωστόπουλος, Αγαθόνικος 6, Blidof 1, Γληνιάς, Ναβροζίδης 6, Πιστόλας 8, Γκαράς 2, Σωτηρόπουλος 3, Χαραλαμπάκης, Πέξας, Σκαβαράς.

* Αργότερα στην "ΑΛΗΘΕΙΑ", φωτορεπορτάζ και το βίντεο του αγώνα.