Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023

Έχασε «δικό» του παιχνίδι...

Οι λεπτομέρειες αλλά και τα πολλά λάθη ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά με τον Φίλιππο Βέροιας και οδήγησαν στην ήττα τελικά τους παίκτες του Αρχέλαου Κατερίνης στο παραδοσιακό ντέρμπι του ομίλου για το αναπτυξιακό πρωτάθλημα χάντμπολ.

23-22 το τελικό σκορ, ημίχρονο 13-14

Ο Αρχέλαος ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και είχε την ευκαιρία να αυξήσει και άλλο την διαφορά υπέρ του και να πάρει μία άνετη νίκη -κάτι που δεν έγινε καθαρά και μόνο από δικά του λάθη- και να φύγει από το Φιλίππειο κλειστό γυμναστήριο της Βέροιας νικητής, αλλά τελικά ο Φίλιππος ήταν αυτός που πανηγύρισε την νίκη.

Αυτά όμως συμβαίνουν στον αθλητισμό και θα πρέπει οι Παίδες του Αρχέλαου να μάθουν από αυτή την εμπειρία και την επόμενη Κυριακή (στις 12/2/2023) να αντιμετωπίσουν πάλι στο Φιλίππειο της Βέροιας τον πολύ δυνατό Φέρωνα.

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 2-1, 2-5, 6-6, 7-8, 9-10, 13-14 (ημίχρονο), 15-14, 16-17, 19-19, 20-19, 21-21, 23-22 τελικό σκορ.

Δίλεπτες αποβολές: Φίλιππος 5, Αρχέλαος 7.
Κίτρινες κάρτες: Φίλιππος 2, Αρχέλαος 3.
Πέναλτι: Φίλιππος 5/3, Αρχέλαος 6/5.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Χοτοκουρίδου): Τόνας, Παπανάκος 3, Χατζηιωαννίδης, Έξαρχος, Κουλλόλλι, Φουστάνης 10, Κανταρτζής 1, Παρθενόπουλος 6, Διαμαντόπουλος, Παπαναστασίου, Βασιλειάδης, Σκουλαριώτης, Σιώκας 2, Νταρλαγιάννης, Σαββίδης.