Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - Α.Ο. ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ: 23-27

Την ήττα γνώρισε στην Κατερίνη ο Αρχέλαος από την ομάδα της Εκμάθησης με σκορ 23-27 για το πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 Ανδρών.

Μία νίκη απόλυτα δίκαιη για τους φιλοξενούμενους που έχτισαν από την αρχή του αγώνα μία διαφορά που διαρκώς μεγάλωνε και κάποια στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε τα 10 γκολ διαφορά και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον Αρχέλαο παρά την μείωση του σκορ προς το τέλος του παιχνιδιού.

Ο Αρχέλαος φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα να είναι έξω από τα "νερά" του, έκανε πολλά λάθη και άστοχες επιθέσεις. Με πολλές κακές επιλογές επιθετικά, άνευρος αμυντικά και προβλέψιμος, απέναντι σε μία δυνατή ομάδα όπως είναι η Εκμάθηση, δεν είχε πολλές πιθανότητες να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι. Δεν ήταν ο Αρχέλαος που ξέρουμε τουλάχιστον στην Κατερίνη και που συνήθως βάζει δύσκολα στους αντιπάλους του.

Ήταν ένα κακό απόγευμα, δεν πρέπει όμως να σταθεί εδώ. Το πρωτάθλημα συνεχίζεται, τα εναπομείναντα παιχνίδια έχουν όλα τους ξεχωριστή δυσκολία και σημασία, πρέπει να αφήσει πίσω του τον αγώνα με την Εκμάθηση και να επικεντρώσει την προσοχή του στον επόμενο αγώνα με την ΧΑΝΘ στην Κατερίνη πάλι το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου στις 6:00 το απόγευμα στο Β΄ ΔΑΚ.

Διαιτητές: Λινάρδος Ν. και Νικολαΐδης Δ, Βέροιας

Πεντάλεπτα: 0-3, 2-5, 5-8, 7-10, 8-12, 9-16 (ημίχρονο), 10-18, 13-19, 14-21, 15-25, 21-26, 23-27 (τελικό σκορ).

Κίτρινες-κόκκινες κάρτες: Αρχέλαος 1-0, Εκμάθηση 0-0.
Δίλεπτες αποβολές: Αρχέλαος 3, Εκμάθηση 3.
Πέναλτι: Αρχέλαος 1-1, Εκμάθηση 5-4.

ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Ξώνης-Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Ξεφτέρης, Σαϊδές 3, Θυμιόπουλος, Βουτσάς 5, Παπανάκος Κ, Μαυρόπουλος 9, Σιώκας 4, Κωνσταντάκης 1, Ουσταμπασίδης, Σκούφας, Παπανάκος Χ, Κανταρτζής, Χατζηιωαννίδης 1, Σαββίδης.

Α.Ο. ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ (Υέτιων): Παπαγεωργίου, Μεγγίδης, Καράγγελος 10, Κυριμλίδης, Τζινέβης 5, Χαραλαμπάκης, Πετρίδης 1, Μαμμούρης, Μπουλούκης, Γιαννακίδης 3, Κολοβός 4, Λυμπούδης, Γαλανός 1, Αχιλιάς 3, Λόγια.