Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

Πιερικός Αρχέλαος-ΝΙΚΗ ΟΥΣΙΑΣ!!

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε του ΣΑΑΚ Ανατόλια με 70-68 σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της β΄εθνικής κατηγορίας ανδρών.
 Όπως ήταν αναμενόμενο διαδραματίστηκε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι καθώς και οι δυο ομάδες ήταν αποφασισμένες να φτάσουν στη νίκη.Το Ανατόλια είναι ποιοτική ομάδα με πλήρες ρόστερ και μεγάλη συνοχή.Ωστόσο η διαφορά των 2 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος προηγούνταν σταθερά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κέρδισε δίκαια.

Η ομάδα της Κατερίνης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και χάρη στους Γκοντόπουλο,Ασημάκη και Γκογκίδη προηγήθηκε με 19-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους απο τα 6,75(4 στα 5 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο) και κάποια κενά διαστήματα στην απόδοση του Πιερικού Αρχέλαου που στην τρίτη περίοδο διεύρυνε τη διαφορά στους 9 πόντους.Η ομάδα του Ανατόλια προσπάθησε να πάρει τη νίκη στο τέλος της αναμέτρησης αλλά δεν το κατάφερε.

Διακριθέντες οι Γκογκίδης(21π,4τρ) και Τοπούζης(9π,6ριμπ),ο Γκοντόπουλος(11π.5ασ) ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο νεαρός Παρμακτσίδης(1/1τρ,2ασ) οργανώνοντας την ομάδα για 30 λεπτά χωρίς να υποπέσει σε λάθος.Ο Γιώργος Αημάκης αγωνίστηκε για 32 λεπτά παρά τη θλάση που τον ταλαιπωρεί.Αξίζει να σημειωθεί η πολύ καλή εμφάνιση των παικτών του Ανατόλια.

Οι αθλητές,οι προπονητές και η διοίκηση της ομάδας ευχαριστούν τους φιλάθλους που για μία ακόμη φορά υποστήριξαν την προσπάθειά της.