Κυριακή 19 Μαρτίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΚΣ Γέφυρας 81-67

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 81-67 της Γέφυρας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.
Ο Πιερικός Αρχέλαος, ξεπέρασε το αναμενόμενο άγχος και την πίεση του επιβεβλημένου αποτελέσματος, το οποίο του στοίχησε πολλά άστοχα σουτ στο πρώτο ημίχρονο...

και παρά την ατυχία που χτύπησε και πάλι την ομάδα, καθώς 7’ 10” πριν το τέλος τραυματίστηκε ο Αντώνης Γκοντόπουλος και με τους Μιχάλη Παπαμιχαήλ και Χρήστο Καλτσουνά απόντες, έφτασε σε μία ακόμα σημαντική νίκη και έκανε άλλο ένα βήμα προς την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην κατηγορία, αποδίδοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Χαρακτηριστικό ότι τέσσερις παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Κωνσταντινίδης 12, Τοπούζης 13, Γκογκίδης 16 και Τσιρογιάννης 23).

Ο Πιερικός Αρχέλαος έλεγξε από το πρώτο δευτερόλεπτο τον αγώνα, ωστόσο η αστοχία των παικτών του δεν του επέτρεψε να αποσπαστεί στο σκορ. Πήρε το προβάδισμα εξ αρχής και 3’ 45” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 15-10, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι στους δέκα πόντους (24-14), 35” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 24-17.

Κυρίαρχη του αγώνα ήταν η ομάδα της Κατερίνης και στο δεύτερο δεκάλεπτο και επανάφερε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (32-22), 6’ 15” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Γέφυρα μείωσε σε 34-32, 3’ 37” πριν οι δύο ομάδες πάνε στ’ αποδυτήρια, ωστόσο η ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου απάντησε με οκτώ αναπάντητους πόντους κάνοντας το 40-32 (1’ 04”) και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 42-39.

Η ομάδα της Κατερίνης ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και πήγε ξανά τη διαφορά στους δέκα πόντους (49-39), 7’ 41” πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και παρά την απώλεια του Αντώνη Γκοντόπουλου μισό λεπτό αργότερα ο Πιερικός Αρχέλαος διατήρησε τη διαφορά και προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου με 61-48.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα να διατηρήσει τη διαφορά, η οποία έφτασε στη μέγιστη τιμή της (78-62), 2’ 22” πριν τη λήξη και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 81-67.

Διαιτητές: Φακίτσας – Καρακώστας

Δεκάλεπτα: 24-17, 42-39, 61-48, 81-67.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 5 (1), Γκογκίδης 16 (3), Καραγκιολίδης 7, Χανέλλι 5 (1), Τοπούζης 13, Κωνσταντινίδης 12, Τσιρογιάννης 23 (4), Ζιώγας, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου.

ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομήδας 6, Δανάκης 2, Βάσκος 8 (1), Κολοκοτρώνης 1, Ευσταθιάδης, Καζαμίας, Μυλωνίδης 11 (1), Βογιατζής 5 (1), Ιατρίδης, Ταραμάς 3 (1), Μπίσκας 18 (2), Καρούζος 13 (2).

Το παρόν στο γήπεδο έδωσε και ο πρώην παίκτης του Πιερικού Αρχέλαου και νυν της ΑΕΚ, Γιώργος Τσαλμπούρης, ο οποίος μετά τη λήξη του αγώνα φωτογραφήθηκε με τον Στέλιο Χατζηιωάννου και τον κορυφαίο του αγώνα, Κώστα Τσιρογιάννη.