Κυριακή 2 Απριλίου 2017

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 71-53

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με από τον Ολυμπιακό Βόλου, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Βόλου, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών. Ο Πιερικός Αρχέλαος στάθηκε εξαιρετικά για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς του έβαλε δύσκολα για είκοσι λεπτά, αλλά στην συνέχεια δεν κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ...

γνωρίζοντας την ήττα με 71-53, απέναντι σε μία ομάδα, η οποία πανάξια κατέκτησε από σήμερα την πρώτη θέση στον όμιλο και κέρδισε την άνοδο της στην Α1 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του πρώτου ημίχρονου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και καμία να μη μπορεί να αποσπαστεί στο σκορ και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 32-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου ξέφυγε μέχρι και με δεκαέξι πόντους, με τα κορίτσαι της Τασούλας Τσιρογιάννη να καταφέρνουν να μειώσουν τη διαφορά στους εννέα (54-45).

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό Βόλου να φτάνει στην τελική επικράτηση με 71-53.

Διαιτητές: Πλατέλλα – Λαΐδης.

Δεκάλεπτα: 20-20, 32-32, 54-45, 71-53.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης): Νούλα 1, Παγκαλίδου, Χούτα, Tanturovska 15 (3), Σουλτάνη 26 (1), Ντέλη 2, Αγαγιώτη, Ζέρβα 14, Ζήτη 3, Αγκάνη, Δημητριάδου, Κοτσιάφτη 10.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 15 (3), Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 7 (1) , Φλώρου 15, Γκοτζαμάνη 4, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Κωτούλα 10, Δημητριάδου 2.