Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 45-37

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 45-37 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν αγώνα στον οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκειά του, οι παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου παρουσιάστηκαν σοβαρές, συγκεντρωμένες, έβγαλαν πάθος και θέληση και κατέκτησαν μία πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αποφασισμένες να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μπήκαν οι παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου και κατάφεραν να προηγηθούν με 13-6, με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς να αντιδρά και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 17-15 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Αμφίρροπο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το ημίχρονο να βρίσκει τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με βραχεία κεφαλή (26-25).

Το ίδιο αμφίρροπη παρέμεινε η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη να διατηρούν το προβάδισμα με 36-34.

Εξίσου ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου να είναι πιο συγκεντρωμένες -κυρίως στην επίθεση- από τις αντιπάλους τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση και την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 45-37, με την Τζένη Φλώρου να σημειώνει τους 14 από τους 18 τελευταίους πόντους της ομάδας.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 17-15, 26-25, 36-34, 45-37.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Λεκάι, Αμβρακίδου, Φλώρου 25, Γκοτζαμάνη, Λάππα 3, Μπαγκλαρίδου, Καρατάσιου, Μουστακίδου 9, Δημητριάδου, Ζουγκουρίδου 8 (2), Γκρίτζαλη.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Ιγγλέζου, Αντωνιάδου 2, Παπαρέντη, Τσίτσου 4 (1), Παλάνη 2, Ακσεχέρογλου 10, Ευσταθίου, Σιφναίου, Διαμαντίδου 2, Καϊμακτσή 8 (1), Παπαϊωάννου, Θωμάρεϊς 9.