Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 56-67

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 56-67 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, σε έναν εξαιρετικά αμφίρροπο αγώνα, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να καταφέρνει να αποσπαστεί στο σκορ στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και να φτάνει στην τελική επικράτηση.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Ζαφειράκη Νάουσας να προηγείται με 16-18 στην ολοκλήρωσή του, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το προβάδισμα άλλαξε πλευρά έξι φορές.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε εξίσου αμφίρροπη και στο πρώτο μισό τους δεύτερου δεκαλέπτου, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια άλλες έξι φορές, ωστόσο ο Ζαφειράκης Νάουσας με επτά συνεχόμενους πόντους του προηγήθηκε με 28-35 3’ 33” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πιερικός Αρχέλαος αντέδρασε μειώνοντας σε 34-35 (1’ 36”) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-39 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου (44-45), με τον Ζαφειράκη να ξεφεύγει με έξι (46-52) χάρη σε ένα σε ένα σερί επτά πόντων 2’ 38” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου μείωσαν ξανά στους δύο (51-53 - 1’ 47”), ωστόσο η ομάδα της Νάουσας προηγήθηκε με 51-58 στο τέλος του δεκαλέπτου.

8’ 21” πριν τη λήξη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (51-61), όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 56-67.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 16-18, 37-39, 51-58, 56-67.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Μπόζογλου 10 (1), Ζησόπουλος 6 (1), Τζιοβάρας 8, Σκρέτας 6, Λαγαμτζής 7 (1), Φανούλης 2, Χατζηαγοράκης 14 (4), Σφήκας, Καλλιφατίδης 3 (1), Ζαρκανέλας, Κουπάντσης, Ρέντζος.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Μίγγας 2, Καπνάς 11 (1), Μουρατίδης 6 (2), Ζαχαριάδης 6, Βαδόλας, Τούπος, Τούφας 10 (2), Σκουλαριώτης 20 (1), Νικολαΐδης, Παυλίδης 3, Δίντσης 9, Πράπας.