Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 57-80

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 57-80 από τον Βατανιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για τριάντα λεπτά, ωστόσο στην συνέχεια δεν κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, γνωρίζοντας την ήττα απέναντι σε μία έμπειρη και φορμαρισμένη ομάδα, καθώς έχει τρεις νίκες στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το προβάδισμα να αλλάζει έξι φορές πλευρά και να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους είκοσι πόντους.

Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Πιερικός Αρχέλαος έτρεξε ένα σερί οκτώ πόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 32-26 4’ 56” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα, ωστόσο ο Βατανιακός σημείωσε με την σειρά του οκτώ αναπάντητους πόντους στα τελευταία 2’ 31” με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφωθεί σε 35-37 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος έμεινε χωρίς σκορ 3’ 07”, στο ίδιο διάστημα ο φιλοξενούμενος έξι πόντους και αποσπάστηκε με οκτώ (38-45 – 6’ 19”) με τους παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου να απαντούν μειώνοντας σε 45-47 στο επόμενο δίλεπτο, με τον Βατανιακό να αντιδρά και να ανακτά τη διαφορά και να ολοκληρώνει το ημίχρονο προηγούμενος με 53-62.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στον Βατανιακό, ο οποίος περιόρισε την παραγωγικότητα του Πιερικού Αρχέλαου στους τέσσερις πόντους και έφτασε στην τελική επικράτηση με 57-80.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 53-62, 57-80.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Μπόζογλου 6 (2), Χατζηαγοράκης 10 (1), Ζησόπουλος 12 (2), Καρυπίδης 6, Λαγαμτζής 3, Τζιοβάρας, Φανούλης, Σφήκας, Καλλιφατίδης 11 (1), Ζαρκανέλας 2, Κουπάντσης 7 (1), Μαλαματίδης.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 12 (1), Σιαπάκας 2, Λάλλας 6 (1), Τερζόπουλος 11, Γιαμούζης 2, Πόσιος 7, Μεσκούρης, Ρούκας, Μαρινόπουλος 7, Ακερμανίδης 6, Μπίσμπας 24, Αμανατίδης 3.