Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 57-68

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 57-68 από την Αλεξάνδρεια, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για τριάντα λεπτά, απέναντι σε μία εκ των διεκδικητριών των εισιτηρίων των play off, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις, πιστοποιώντας για μία ακόμη αγωνιστική της ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται το νεανικό σύνολο της ομάδα της Κατερίνης.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 7-2 στο 1’ 25” αιφνιδιάζοντας τη φιλοξενούμενη, η οποία ισορρόπησε στην συνέχεια το παιχνίδι, ισοφάρισε σε στους δέκα πόντους στο 3’58” και προηγήθηκε με 12-17 στο 6’ 36” και τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει πέντε αναπάντητους πόντους στα τελευταία 1’ 15”, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-19.

Στα πρώτα εξήντα τέσσερα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου η Αλεξάνδρεια προσπέρασε με 20-25, με την ομάδα της Κατερίνης να την ισοφαρίζει στους είκοσι επτά πόντους τρία λεπτά αργότερα και να προηγείται με 39-33 15” πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η οποία τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 40-36.

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η Αλεξάνδρεια προηγήθηκε με 42-47, ωστόσο οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου είχαν και πάλι την απάντηση, πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 49-48 στο 27’ 13” και η περιόδος ολοκληρώθηκε με 50-53 υπέρ της ομάδας της Ημαθίας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έμεινε χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς στα πρώτα 4’ 32”, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η Αλεξάνδρεια και προηγήθηκε με 51-66 και κατέκτησε το ρζο φύλλο αγώνα με το τελικό 57-68.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-36, 50-53, 57-68.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Σκρέτας, Χατζηαγοράκης 6, Ζησόπουλος 8 (2), Τσαλμπούρης, Φανούλης 4, Τζιοβάρας 15 (2), Σφήκας 2, Καλλιφατίδης 13 (2), Ζαρκανέλας 6, Κουπάντσης 3 (1).

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας: Μπαλιάκας 9, Νταμτσιόπουλος, Πουρλιοτόπουλος 6 (1), Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 19, Σιτσάνης 3, Παπαγερίδης 10 (1), Καρκάρας 6, Πρόιος, Καραγιάννης, Κεσίδης, Μπίσκας 15 (3).