Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 57-70

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 57-70 από τον Αστέρα Ιπποδρομίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από το πέμπτο λεπτό με δώδεκα πόντους, έδειξε σθένος, επέστρεψε στο επόμενο δεκάλεπτο μειώνοντας στον πόντο, ωστόσο κάποια νεκρά του διαστήματα τον υποχρέωσαν να κυνηγά το σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να μην καταφέρει να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα, σε μία αναμέτρηση στην οποία θα μπορούσε να διεκδικήσει πολύ περισσότερα.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Πιερικό Αρχέλαο, καθώς δυσκολεύτηκε να περιορίσει την επιθετική λειτουργία του Αστέρα Ιπποδρομίου, ο οποίος προηγήθηκε με 5-17 στο 4’ 51”. Στην συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης βελτίωσε την άμυνά της, σημείωσε εννέα αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 14-17 στο τέλος της περιόδου, διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα για 4’ 51”.

Το σερί για την ομάδα της Κατερίνης συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έφτασε στους έντεκα πόντους, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισοφαρίζει στους δεκαεπτά πόντους στο 10’ 13”. Ο φιλοξενούμενος με το δικό του σερί ξέφυγε με 17-22 στο 12’ 25”, με το γηπεδούχο να απαντά για το 21-22 στο 14’ 23” και με έξι αναπάντητους πόντους ο Αστέρας Ιπποδρομίου να γράφει το 21-28 στο 17’ 01” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 28-34.

Στα πρώτα 1’ 32” του δεύτερου ημιχρόνου ο Αστέρας Ιπποδρομίου προηγήθηκε με 30-39, ενώ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (36-47) στο 25’ 52”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 47-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ξέφυγε ξανά με 52-63 στο 35’ 13”, με την ομάδα της Κατερίνης να μην εγκαταλείπει την προσπάθεια μέχρι και το τελευταίο λεπτό, αλλά να μην καταφέρνει να καλύψει την εις βάρος της διαφορά και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 57-70.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Ιατρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-17, 28-34, 47-51,

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 24 (1), Χρυσοστομίδου 2, Ζουγκουρίδου 5 (1), Ντριστέλλα, Κιολέογλου, Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 14 (3), Γκρίτζαλη, Καρανικόλα.

ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου (Παλαμουτίδου): Καζαντζή Β. 24 (3), Νταουντάκη 4, Καζαντζή Σπ. 4, Νάκη, Καζαντζή Στ. 5, Γαβρίλη 1, Μπάλλα 6, Βασιλειάδου 13, Αναγνώστου, Μπαρμπαλιού, Παπαδοπούλου 13, Σταματάκη.