Τετάρτη 5 Απριλίου 2023

Νίκη οξυγόνο με ήρωα Κοσμίδη για τον Αρχέλαο Κατερίνης στο χάντμπολ

Μία πάρα πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε σήμερα το απόγευμα στην Κατερίνη ο Αρχέλαος επί της Εκμάθησης με σκορ 27-21 για το πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 Ανδρών.

Ο Αρχέλαος μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει νωρίς την υπόθεση νίκη και είχε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή έως το τέλος του αγώνα. Μάλιστα έφθασε την διαφορά κάποια στιγμή στο 2ο ημίχρονο στα 8 τέρματα. Η Εκμάθηση προσπάθησε στο τέλος του 1ου ημιχρόνου να μειώσει την διαφορά, το κατάφερε προσωρινά με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 12-11, αλλά ο Αρχέλαος μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένος στο 2ο ημίχρονο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους για να τον απειλήσουν.

Καθοριστική στιγμή του παιχνιδιού η αποβολή του τερματοφύλακα του Αρχέλαου Κατερίνης, Νίκου Μάνη στο 26', και η είσοδος στην θέση του, του Βασίλη Κοσμίδη που έπιασε το πέναλτι των φιλοξενούμενων κάτι που λειτούργησε θετικά στην ψυχολογία των παικτών του Αρχέλαου. Μάλιστα οι αποκρούσεις του Κοσμίδη κυρίως στο 2ο ημίχρονο ήταν καθοριστικές και στην ψυχολογία των αντιπάλων που βρήκαν μπροστά τους ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο που δεν το είχαν υπολογίσει και μάλιστα σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Δίκαια ο Βασίλης Κοσμίδης, μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ο "άνθρωπος του αγώνα", σε ένα από τα πιο καθοριστικά για την συνέχεια του πρωταθλήματος παιχνίδια.

Πολύ καλή η διαιτησία των Τζαφερόπουλου Μιχάλη και Νικολαΐδη Διονύση από την Βέροια.

Το επόμενο παιχνίδι του Αρχέλαου είναι το Σάββατο 8 Απριλίου στην Κέρκυρα με αντίπαλο τον Φαίακα.

* Αργότερα θα ανέβει στην "ΑΛΗΘΕΙΑ" (pierikialithia.blogspot.com) το βίντεο του αγώνα, καθώς και στο YouTube (https://www.youtube.com/@PierikiAlithia)

➤ Η βαθμολογία και ενώ απομένουν 3 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος: