Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Καστοριά - Πιερικός Αρχέλαος 61-54

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε από την Καστοριά με 61-54 σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της β΄εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Η ομάδα της Κατερίνης πραγματοποίησε ακόμη μία καλή εμφάνιση,την τέταρτη συνεχόμενη,ωστόσο δε μπόρεσε να φθάσει στη νίκη κυρίως λόγω της εμπειρίας των παικτών της Καστοριάς.Ο Πιερικός Αρχέλαος παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα.Μάλιστα μέχρι τα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου προηγούνταν στο σκορ αλλά το τέταρτο φάουλ του Γιώργου Ασημάκη(τον κράτησε για μερικά λεπτά στον πάγκο) και η περιφερειακή πίεση των γηπεδούχων έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της Καστοριάς.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου θα κάνει το ρεπό του δεύτερου γύρου.