Δευτέρα 24 Απριλίου 2017

Την 6η θέση στην τελική κατάταξη της πρώτης φάσης του 83ου πανελλήνιου πρωταθλήματος κωπηλασίας σε σύνολο 26 ομίλων κατέκτησε ο Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης.

Ένα από τα πιο ανταγωνιστικά και πιο ανατρεπτικά πρωταθλήματα των τελευταίων χρόνων ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά με τον Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης να ανατρέπει μετά από πολλά χρόνια την πρωτοκαθεδρία του Ν Ο Ιωαννίνων και να αναδεικνύεται πολυνίκης με 21 μετάλλια (9-8-4) ενώ κέρδισε και την 1η θέση στη βαθμολογία με 293,5 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση των μεταλλίων έγινε ακόμη μια έκπληξη αφού την κατέλαβε ο ΟΕΑ& ΝΑ Βόλου με 14 μετάλλια (9-2-3), ενώ 3ος ήταν ο ΝΟΙ με 8 χρυσά , 10 ασημένια και 2 χάλκινα. Η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν 2η στη βαθμολογία με 277,5 βαθμούς ενώ 3ος ήταν ο ΟΕΑ&ΝΑΒ με 188,5.

Πρώτη η Κατερίνα Νικολαϊδου!

Κατερίνα Νικολαϊδου και Σοφία Ασουμανάκη αγωνίστηκαν με τα χρώματα του ΝΟ Κατερίνης και ΕΝΟΑ αντίστοιχα στο σκιφ γυναικών με την Νικολαϊδου να παίρνει τη νίκη απέναντι στην συναθλήτρια της στη βάρκα της Εθνικής ομάδας αλλά στο τέλος να πανηγυρίζουν μαζί.

Ο Θωμάς Καραμήτρος και ο Ζέρβας Ρένο κατέκτησαν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στη δίκωπο ανδρών!