Κυριακή 22 Απριλίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 51-56

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 51-56 από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, παρά την μαχητικότητά του, δε μπόρεσε να κλείσει νικηφόρα την σεζόν, καθώς η ανώτερη Αναγέννηση Νέου Ρυσίου πήρε δίκαια τη νίκη, ωστόσο πανηγύρισε την παραμονή του στην Α2 Εθνική Κατηγορία, καθώς την ίδια ώρα στην Δράμα οι Τιτάνες επικρατούσαν με 55-46 του Ναύαρχου Βότση, γεγονός που έδωσε στην ομάδα της Κατερίνης την 9η θέση στην τελική κατάταξη του βαθμολογικού πίνακα.

Αποφασισμένες για την κατάκτηση της νίκης που θα τους εξασφάλιζε την κατάκτηση της 9ης θέσης μπήκαν οι παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου, οι οποίες προηγήθηκαν με 5-0, 7’ 50” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε 38” μετά τα μισά της περιόδου σε 7-6, με την ομάδα της Κατερίνης να ξεφεύγει ξανά (11-6, 3’ 06”), την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου να απαντά εκ νέου και η πρώτη περίοδος να βρίσκει τον Πιερικό Αρχέλαο μπροστά στο σκορ με 13-12.

Η φιλοξενούμενη μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 13-16 στα πρώτα 92”. Η απάντηση των παικτριών της Τασούλας Τσιρογιάννη ήταν άμεση, προσπερνώντας ξανά στο σκορ και παίρνοντας διαφορά τεσσάρων πόντων (20-16) στα μισά της περιόδου, η οποία έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (28-18), δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 30-26 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Εννέα αναπάντητοι πόντοι από πλευράς της φιλοξενούμενης στα πρώτα 2’ 39” του δευτέρου ημιχρόνου, της έδωσαν το προβάδισμα με 30-35, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισορροπεί στην συνέχεια και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 37-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσε σε 46-50 2’ 23” πριν το τέλος, ωστόσο η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 51-56.

Διαιτητές: Κουφούδης – Λυγούρας.

Δεκάλεπτα: 13-12, 30-26, 37-44, 51-56.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 5 (1), Γκρίτζαλη, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 11 (2), Φλώρου 16 (1), Γκοτζαμάνη 2, Λάππα 7, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 1, Μουστακίδου 7, Δημητριάδου 2.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Καμπίτση 17 (4), Εμμανουηλίδου 5 (1), Καλομιτσίνη 5 (1), Πασιούδη, Κουλακιώτη 1, Ψαρρά 13 (1), Τζίκου 6, Παπαδάκη 6, Βασλαματζή 3, Κουλαρτσά.