Τρίτη 11 Απριλίου 2017

ΑΣ Καστοριάς - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 39-70

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 39-70 της Καστοριάς, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης, σε αγώνα για τη 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων. Με αυτή τη νίκη, οι Έφηβοι του Πιερικού Αρχέλαου εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που φέτος θα διεξαχθεί από 19 μέχρι και 23 Απριλίου στην Σκάλα Λακωνίας.

Πρόκριση σε τελική φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος, η οποία είναι η τρίτη συνεχόμενη για ηλικιακό τμήμα του Συλλόγου και η τέταρτη τα τελευταία έξι χρόνια, με κοινό παρονομαστή όλων αυτών των επιτυχιών τον προπονητή, Στέλιο Χατζηιωάννου.

Αποτελεσματικό αμυντικά, αλλά νευρικό επιθετικά ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Πιερικό Αρχέλαο, που προηγήθηκε με 6-10.

Με την ίδια ενέργεια στην άμυνα, αλλά πιο συγκεντρωμένη στην επίθεση εμφανίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης, η οποία προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό πόντων (8-19) πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά αγώνα, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και στους δεκαπέντε πόντους (8-23), 4’ 31” πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η οποία βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 17-28.

Στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Καστοριά μείωσε σε 23-30, αλλά η συνέχεια της περιόδου άνηκε στον Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος προηγήθηκε με εικοσιέναν πόντους (25-46) 2’ 55” πριν τη λήξη της περιόδου, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 27-50.

Διαδικαστικό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στην τελική επικράτηση με 39-70 και να εξασφαλίζει από σήμερα την πρόκρισή του στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Διαιτητές: Φουντζήλας – Ηλιόπουλος.

Δεκάλεπτα: 6-10, 17-28, 27-50, 39-70.

ΑΣ Καστοριάς (Καραταγλίδης): Λαγγιώτης, Μάντσος 7 (1), Μιχαλόπουλος 1, Σίσιου 17 (2), Τούσκας 2, Αναστασίου, Μπασακύρος, Τσαούσης 10, Αντωνίου 2, Δαμιανού, Τζίμας.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Σουκάρας, Ταβαντζής 9 (1), Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 3 (1), Παρμακτσίδης 18 (3), Τζιοβάρας 7 (1), Χατζηλάμπρου 6 (2), Τσιλιγγαρίδης 6, Τσιρογιάννης 12, Βαβατσιούλας 3 (1), Ζιώγας 3 (1), Φανούλης 3 (1).